25 °C

Tıkrit'te korkulan oldu

Irak'ta Tikrit kentinin IŞİD'in elinden geri alınması operasyonuna katılan Şii milisler; şiddet, yağma ve hırsızlık olaylarına karıştıkları iddiaları ardından kentten çekilmeye başladı.

Tıkrit'te korkulan oldu

Şii milisler geçen hafta kenti geri alan Irak hükümet yanlısı kuvvetler arasındaki en büyük silahlı güçtü.

Ancak Tikrit sakinleri kenti IŞİD'den geri alan grupların arabaları çaldıklarını, yönetim binalarını yağmaladıkları ve evleri ateşe verdiklerini söyledi.

Irak Başbakanı Haydar El Abadi yağma yapan kişilerin tutuklanmasını emretti.

Reuters haber ajansı için çalışan bir muhabir, bir IŞİD'linin kalabalık tarafından etrafının sarılıp bıçaklanarak öldürüldüğünü, ayrıca bir cesedin bir arabanın arkasında sürüklendiğini gördüğünü söyledi.

Selahaddin Eyaleti Başkanı Ahmed el-Karim basına yaptığı açıklamada saldırılar nedeniyle yüzlerce evin yakılıp kül edildiğini söyledi.

Hükümet danışmanı Saif El hakim ise IŞİD militanlarının kentten ayrılırken evlere bubi tuzakları kurduklarını, bunların temizlenmesi sırasında patlamalar olduğunu belirtti.

siaaaa.jpg

30 bin kişilik opearsyon

Hakim ayrıca ayrıca yağmayı Sünni aşiret gruplarının yaptığını söyledi.Irak ordusu güçlerine göre IŞİD Tikrit'ten tamamen çıkarılmış durumda.Yetkililer, en yakın IŞİD mevzisinin kentten 45 kilometre uzakta olduğunu söylüyor. Irak ordusunun şimdi yönünü, kuzeyde yer alan Musul'a doğru çevireceği bildiriliyor.

Musul'a yönelik bir operasyonun Tikrit'ten çok daha zorlu olacağı belirtiliyor.Tikrit, Bağdat'ın 140 kilometre kuzeyinde bulunuyor. IŞİD kenti geçen Haziran ayında ele geçirmişti.Tikrit operasyonu 2 Mart'ta başlamıştı.

Operesyona 30 bin kişi katıldı. Bu silahlı güçlerin üçte birini Şii milis grupları oluşturuyor.(BBC Türkçe)