21 °C

"Trump, Macron için İran'la anlaşmadan çıkmayabilir"

ABD Başkanı Trump'a yakın kaynaklar, başkanın 12 Mayıs tarihine kadar İran'la nükleer anlaşmadan çıkmaya kesin kararlı göründüğünü, ancak Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u zor durumda bırakmamak için anlaşmaya devem etmeyi düşünebileceğini söyledi.

Trump, Macron için İran'la anlaşmadan çıkmayabilir

ABD Başkanı Donald Trump'a yakın kaynaklar, başkanın 12 Mayıs tarihine kadar İran'la nükleer anlaşmadan çıkmaya kesin kararlı göründüğünü ancak bu konuda nasıl bir yol izleyeceğinin henüz belli olmadığını söyledi.

Trump yönetiminde bu konuda yapılan tartışmalara yakın bir kaynak, Trump'ın kısmen Fransa ile "ittifak dayanışması" hatırına, kısmen de geçen hafta Washington ziyaretinde kendisinden anlaşmada kalmasını isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u zor durumda bırakmamak için anlaşmaya devem etmeyi düşünebileceğini belirtti.

İran, büyük devletlerle yaptığı 2015 tarihli nükleer anlaşmada, bazı yaptırımların kaldırılması karşılığında nükleer programını daraltmayı kabul etmişti.

Trump'ın anlaşmadan çıkması ve yaptırımları yeniden devreye sokması, anlaşmayı etkisiz bırakabilir ve İran'ın nükleer programını yeniden başlatarak misilleme yapmasına yol açabilir.
Diplomatlar, İran'ın ayrıca Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan'daki ABD müttefiklerini "cezalandırma" yoluna gidebileceğini de kaydetti.

"Bazı yaptırımların askıda kalabilir"

Trump bazı yaptırımların askıda kalmasını 12 Mayıs'tan itibaren uzatabilir. Bir Beyaz Saray yetkilisi, Trump'ın anlaşmadan tam bir çekilme gerektirmeyecek bir karar alabileceğini ancak bunun nasıl olacağını bilmediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler denetçilerinin İran'ın anlaşmaya riayet ettiğini söylemelerine rağmen, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Pazartesi günü Tahran'ın nükleer silah programına ait olduğunu iddia ettiği bazı belgeleri açıklamış olması Trump'a anlaşmadan çıkmak için yeni bir neden vermiş olabilir.

Trump, ABD'nin eski başkanı Barack Obama döneminde İran ile ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya arasında imzalanan anlaşmayı, "gelmiş geçmiş en kötü anlaşma" olarak nitelemişti.

Trump, İngiltere, Fransa ve Almanya'dan 12 Mayıs'a kadar anlaşmanın "kusurlarını" düzeltmelerini istemiş aksi halde ABD yaptırımlarını yeniden devreye sokacağını söylemişti.

Netanyahu'dan İran'la gerilimi tırmandıracak bir açıklama dahaNetanyahu'dan İran'la gerilimi tırmandıracak bir açıklama daha

 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap