11 °C

Trump'ın kabinesi şekillenmeye başladı

ABD'nin 45. Başkanı olmaya hazırlanan Trump, kabinesini belirlemeye başladı.

Trump'ın kabinesi şekillenmeye başladı

ABD'de, Başkanlık görevini Barack Obama'dan 20 Ocak tarihinde almaya hazırlanan işadamı Donald Trump'ın kabinesi şekilleniyor.

Trump'ın, Hazine Bakanlığı görevine Steven Mnuchin'i, Ticaret Bakanlığı'na ise Wilbur Ross'u aday göstereceği açıklandı. Steven Mnuchin, CNBC'de katıldığı programda Trump'ın kendisini Hazine Bakanlığı için aday göstereceğini doğruladı. Milyarder yatırımcı Wilbur Ross da Trump'ın kendisini Ticaret Bakanlığı için aday göstereceğini açıkladı.

Mnuchin'in, Trump'ın seçim kampanlasının finans başkanı olarak görev yapmıştı. Trump'ın seçim kampanyasından önce ise Dune Capital Manegement'ın başkanıydı. Mnuchin ayrıca 17 yıl boyunca Goldman Sachs'ta çalıştı.

CNBC'de katıldığı programda Trump'ın politikalarını beğendiği için kampanyasına katıldığını ve Hazine Bakanlığı görevini kabul ettiğini belirten Mnuchin, Trump yönetiminin önceliğinin vergi reformları olacağını, Reagan döneminden bu yana görülen en büyük vergi reformlarını yapacaklarını belirtirken, orta sınıfın gelir vergisinde indirime gideceklerini belirtti.

Ross, Fed'den faiz artırımı bekliyor

Mnuchin ve Ross açıklamalarında Fed Başkanı Yellen'in zorlu durumlarla mücadele ettiğini ve iyi bir iş çıkardığını da belirttiler. Ross, Fed'den aralık ayında faiz artırımı beklediğini de ifade etti.

Mnuchin ve Ross, ABD'nin bölgesel ticaret anlaşmaları yapmasına karşı çıkışlarıyla biliniyorlar.

Trump, ticari hayattan çekiliyor

ABD'nin 45. Başkanı olacak olan Donald Trump, ticari hayattan çekilecek.

Trump, ticari hayattan çekilme planlarının detaylarını 15 Aralık Perşembe günü New York'ta düzenleyeceği basın toplantısında açıklayacağını da duyurdu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.