21 °C

Trump'ın Wisconsin'de kazandığı teyit edildi

ABD'de başkanlık seçimlerinde oyların yeniden sayıldığı Wisconsin eyaletinde Trump'ın seçimleri kazandığı kesinleşti.

Trump'ın Wisconsin'de kazandığı teyit edildi

ABD'de 8 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinde oyların yeniden sayıldığı Wisconsin eyaletinde Cumhuriyetçi Donald Trump'ın seçimleri kazandığı açıklandı.

Yeşil Parti başkan adayı Jill Stein'in, Trump'ın yarışı önde tamamladığı Wisconsin eyaletinde "siber saldırı" gerekçesiyle yaptığı başvurunun ardından oylar yeniden sayıldı.

Wisconsin seçim komisyonu, oyların tekrar sayıldığı eyalette Trump'ın galibiyetini teyit etti.

Komisyon, Trump'ın rakibi Demokrat Hillary Clinton'ı 22 bin oyla geride bıraktığını açıkladı. Böylelikle Trump'ın eyaletteki 10 seçici kurul üyesini de kazanması kesinleşti.

Wisconsin'de seçimleri kazanan Trump 1 milyon 409 bin, Clinton ise 1 milyon 381 bin 823 oy almıştı.

Pensilvanya için yapılan başvurusu reddedildi

Öte yandan, Jill Stein'in Pensilvanya eyaletinde de oyların tekrar sayılması için yaptığı başvuru, bölge hakimi tarafından reddedildi. Hakim Paul Diamond, eyaletteki seçim sistemine siber saldırıda bulunulduğuna dair güvenilir bir tespitin bulunmadığı gerekçesiyle müracaatın reddedildiğini duyurdu.

Yeşil Parti başkan adayı Jill Stein, seçimlerin tamamlanmasından birkaç hafta sonra Wisconsin, Michigan ve Pensilvanya eyaletlerinde oyların tekrar değerlendirilmesi için resmi başvuruda bulunmuştu. Bu üç eyalette de Donald Trump, 8 Kasım'da rakibi Clinton'a üstünlük kurmuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.