11 °C

Türk garson idam edildi

Suudi Arabistan'da uyuşturucu kaçakçılığından yargılanan Türk Ali Ahmet, başı kesilerek idam edildi

Türk garson idam edildi

RİYAD - Suudi Arabistan'da uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanan Ali Ahmet Ağırdaş adlı Türk vatandaşının idam edildiği bildirildi.

Suudi Arabistan resmi ajansında (SPA) yer alan habere göre, İçişleri Bakanlığı, mahkemenin Ali Ahmet Ağırdaş adlı Türk vatandaşı hakkında verdiği idam hükmünü infaz etti.

Açıklamada, Ağırdaş'ın yüksek miktarda uyuşturucuyla yakalandığı ve yapılan inceleme sonucunda "uyuşturucu ticareti" yaptığının tespit edildiği kaydedildi.

Mahkemenin kararının temyize gittiği aktarılan açıklamada, Temyiz Mahkemesinin de idam kararını onaylamasının ardından Kraliyet makamından "infaz emrinin" verildiği ifade edildi.

Açıklamada, Ağırdaş'ın idamının dün Riyad'da infaz edildiği belirtildi.

Dışişleri'nden açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla Suudi Arabistan mahkemelerince idama mahkum edilen Türk vatandaşı Ali Ağırdaş’ın cezasının 20 Kasım’da infaz edildiğinin üzüntüyle öğrenildiğini belirtti. 

Bilgiç, konuya dair bir soruya verdiği cevapta, Ağırdaş hakkındaki adli sürecin, başından itibaren gerek Dışişleri Bakanlığı gerek Riyad Büyükelçiliği tarafından yakından izlendiğini ve cezasının hafifletilmesine yönelik girişimler her seviyede sürdürüldüğünü kaydetti. 

Türkiye'nin, verilen idam kararının hapis cezasına tebdil edilmesi talebimiz son günlere kadar devam eden müteaddit girişimlerle ilgili Suudi makamlara iletildiğini vurgulayan Bilgiç, "İdam cezasını kaldırmış bir ülke olarak, her düzeyde ve sıklıkla dile getirdiğimiz bu talebimizin dost bir ülke tarafından karşılanmaması üzüntü ve hayal kırıklığımızı artırmıştır. Merhum Ağırdaş’a Allah’tan rahmet, geride kalanlarına sabır ve metanet diliyoruz" dedi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.