10 °C

Türk kargo gemisi battı: 2 ölü, 4 kayıp

İtalya açıklarında batan Türk kargo gemisindeki 11 kişiden 2'sinin cesedi bulundu, 4 kişi kayboldu. Yaralı 5 kişi hastanede tedavi altına alındı. Kayıpları arama çalışmasına ara verildi.

Türk kargo gemisi battı: 2 ölü, 4 kayıp

İtalya'nın Ravenna Limanı açıklarında "Gökbel" isimli Türk bandıralı yük gemisi ile Belize bandıralı kargo gemisinin çarpışması sonucu Türk gemisindeki iki kişi yaşamını yitirdi. 4 kişinin kaybolduğu kazada mürettebattan 5'i kurtarıldı. 

İtalya'nın Ravenna Limanı'nın 1-2 mil kadar açıklarında meydana gelen kazaya ilişkin olumsuz hava koşulları nedeniyle çalışmalara ara verilmek zorunda kalındığı bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, aramalar beş gemi ve helikopterlerle 30 millik bir sahada sürdürüldü, ancak, olumsuz hava koşulları nedeniyle çalışmalara ara verilmek zorunda kalındı.

İtalyan yetkililerin, Türk vatandaşlarının filikaya binmiş olmaları halinde rüzgarın yönüne bağlı olarak Rimini yönüne doğru sürüklenme ihtimalini göz önüne alarak o bölgede de arama yapıldığını ifade ettiği kaydedildi.

Türk gemisindeki 11 mürettebatın 2'sinin cesedine ulaşılmıştı. Kurtarılan 5 denizci hastanede tedavi altına alınmış, 4 mürettebat ise kaybolmuştu.

Türkiye'nin Milano Başkonsolosu Sekizkök yaralı Türkler'i ziyaret etti

Türkiye'nin Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök, yaralı kurtarılan 5 Türk mürettebatı, tedavi altına alındıkları Ravenna Santa Maria delle Croci Hastanesi'nde ziyaret etti. 

Tedavi gören Türk mürettebat Hasan Tiryaki, Gençosman Sabuncu, İbrahim Ethem Kibar, Mustafa Burak Öztürk ve Muhammed Ali Gündüz'ü ziyaretinden sonra AA muhabirine açıklama yapan Sekizkök, "Hepsiyle görüştüm, durumları gayet iyi. 5 yaralımız var, bunlardan 2'si taburcu edilmek üzere. Yarın kontrolden geçtiklerinde durumlarının iyi olması halinde taburcu edilecekler. 3 vatandaşımız ise odalara yerleştirilmiş durumda. Bir arkadaşımız ağır bir travma geçirdiği için müşahedesi devam ediyor" dedi. 

Hastaneden önce Sahil Güvenlik Komutanlığı'nı da ziyaret edip bilgi aldığını dile getiren Sekizkök, şunları söyledi:

"Çok dalgalı ve rüzgarlı bir denizde kurtarma çalışmaları devam etmiş. İtalyan Sahil Güvenliği 5 denizcimizi filikadan ve denizden çekmek suretiyle kurtarabilmiş. Fakat 2 denizcimize maalesef ölü olarak erişebilmişler. Diğer 4 denizcimizin ise kayıp olduğu bilgisi netleşti. Sahil Güvenlik Komutanı arama çalışmalarını sabaha kadar aralıksız sürdüreceklerini ifade etti.  Bir İtalyan arama kurtarma gemisi çalışmalar sırasında kötü hava koşulları sebebiyle batma tehlikesi geçirmiş ve bir mürettebatı yaralanmış." 

Kazadan yaralı kurtulan Türk mürettebattan Hasan Tiryaki de iki saat boyunca dalgalarla ve soğukla boğuştuğunu belirterek, "Gerçekten çok zor bir durumdu. Hiç kimse orada o dalgaların arasında olmak istemezdi herhalde. Gerçekten büyük bir mucize eseri kurtulduk" ifadesini kullandı.

Lütfi Elvan'ın açıklaması:

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Karaman Sanayi ve Ticaret Odası'nı ziyareti sırasında, batan gemi ile ilgili bilgileri paylaştı.

İtalya Ravenna Limanı'ndan 4 mil açıkta Belize bandıralı gemi ile çarpışarak batan Türk bayraklı Gökbel isimli gemide 11 Türk personel bulunduğunu ifade eden Bakan Elvan, "Daha önce 8 kişinin bulunduğunu, kurtarıldığını ifade etmiştik. Çünkü Başkonsolosluktan bize gelen bilgi bu yönde idi. Ancak, Milano Başkonsolosluğumuzdan aldığımız en son bilgilere göre 11 personelimizin 7’sine ulaşılmıştır. Bu 7 kişiden 5’i yaralı olarak hastanededir. 2 kişi maalesef hayatını kaybetmiştir. 4 kişiyi arama kurtarma faaliyetleri devam etmektedir" dedi.

Milano Başkonsolosu çalışmaları takip ediyor

Diplomatik kaynaklar, kötü hava şartlarının arama kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığını, Türkiye'nin Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök'ün iki personelle Ravenna'ya giderek çalışmaları takip ettiğini bildirdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.