14 °C

Türkiye- Rusya ilişkileri stratejik seviyede

Medvedev, "Türkiye'deki ilk nükleer santral inşaatı, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı gibi büyük projelerin işbirliği ufkumuzu genişleteceğinden eminim" dedi.

Türkiye- Rusya ilişkileri stratejik seviyede

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Türkiye ve Rusya arasındaki işbirliğinin aktif bir şekilde gelişerek, stratejik seviyeye ulaştığını söyledi.

Medvedev, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin'in de aralarında bulunduğu 13 ülkenin yeni Moskova büyükelçilerinin güven mektubunu Kremlin Sarayında düzenlenen törende kabul etti.

Rusya Devlet Başkanı güven mektuplarının sunumunun ardından yaptığı konuşmada, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin aktif bir şekilde geliştiğini ve stratejik ortaklık seviyesine yükseldiğini belirtti. Medvedev, "Uygulamayı planladığımız Türkiye'deki ilk nükleer santral inşaatı, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı ve Güney Akım doğalgaz boru hattı projesi çerçevesindeki ortak çalışmalarımız gibi büyük projelerin işbirliği ufkumuzu genişleteceğinden eminim" diye konuştu.

Medvedev, Türkiye ile yapmayı planladıkları enerji projelerinin bir bütün olarak Avrupa'nın enerji güvenliğini güçlendireceğine dikkat çekti.

Büyükelçi Sezgin'in güven mektubunu sunduğu törende Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da hazır bulundu. Medvedev, güven mektuplarını kabul etmesinin ardından yeni büyükelçileri ikram ettiği şampanya ile kutladı.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.