Türkiye'nin AB yolunu engellemeyin

Financial Times, "Türkiye'nin üyeliğine karşı olanlar, bunu geciktirmek için kitaptaki tüm hileleri kullanıyor" ifadelerine yer verdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Financial Times, "Avrupa Birliği'yle üyelik müzakerelerine başlayıp, başvurusu reddedilen hiçbir ülke olmadı. Ancak Türkiye'nin başvurusu reddedilen ilk ülke mi olacağı merakı da haklı görülebilir" ifadelerine yer verdi.

Financial Times gazetesi, "Türk umutsuzluğu" başlıklı Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecine anlatan bir makale yer verdi.

Gazete, Türkiye'nin AB'ye üyelik yolunu engelleyen devletlere vazgeçmeleri çağrısı yaptı.

Financial Times, "Avrupa Birliği'nin oy birliğiyle müzakerelere başlama kararı almasından beş yıl sonra, görüşmelerde ilerleme durmuş durumda. Türkiye'nin üyeliğine karşı olanlar, bunu geciktirmek için kitaptaki tüm hileleri kullanıyor" ifadelerine yer verdi.

Gazete, Türkiye'nin üyeliğinin önündeki tek engelin standartlardaki uyuşmazlık olmadığını belirtiyor ve ekliyor: "Türkiye'ye üyelik için bir yol açacağı taahhüdünde bulunan AB ayak diriyor. 2005'den beri müzakere edilmesi gereken 35 fasıldan sadece 13'ü açılabildi. 18'iyse engellenmiş durumda. Engellemelerin bir çoğu Fransa ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gibi Türkiye'nin üyeliğini açıkça istemeyen ülkeler tarafından yapılıyor. Türkiye, yeni fasıllar müzakereye açılmasa da, bu alanlarda reformlar yapmayı sürdüreceğini açıkladı. Bu doğru bir hamle."

Gazete, Türkiye'nin üyeliği önündeki en ciddi engellerden birini ise şöyle açıklıyor:

"Türkiye'nin üyeliğine muhalifler, gecikmeler sürdükçe Türkiye kamuoyunun AB'ye üyelik isteğini kaybedeceğini umuyor. Ülke içinde AB üyeliğine destek düştü ve Türkiye'nin üyeliğinin en büyük destekçileri olan İngiltere ve İspanya'dan da fazla ses çıkmıyor. Engellenen fasılların görüşülmeye başlanması için bastırmaları iyi bir etki yapabilir. Kıbrıs uzlaşmazlığını çözmek zor olsa da, çözümün ödülü daha güçlü bir birliğe ulaşmak."

 

 

Etiketler