23 °C

Uçak kazasında yeni iddialar

Germanwings uçağını bilerek düşüren ve 150 kişinin ölümüne neden olan pilot Andreas Lubitz’in ağır bir tükenmişlik sendromu yaşadığı, gözlerinin de rahatsız olduğu iddia edildi.

Uçak kazasında yeni iddialar

Alman basını, 28 yaşındaki Andreas Lubitz'in evini 4 saat boyunca arayan polisin psikosomatik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlara rastladığını duyurdu. 

Die Welt gazetesi, ağır bir tükenmişlik sendromu yaşayan Lubitz'in hem nörolog hem de psikiyatr desteği aldığını yazdı.

Gözlerinden rahatsızdı iddiası

Alman basınına göre genç pilotun tek sağlık sorunu bu değil. Gazeteler, Lubitz'in pilotluk kariyerini alt üst edecek bir göz rahatsızlığı olduğunu da düşünüyor. 

Lubitz'in 6 yıldır çalıştığı Alman havayolu şirketi German Wings'den sır gibi sakladığı rahatsızlığının bu olabileceği konuşuluyor. 

28 yaşındaki Lubitz'in evinde arama yapan Alman polisi, kaza gününü de kapsayan doktor raporu ve yırtılmış belgeler bulmuştu.

"Dakikalarca yalvardı"

Kaza öncesi uçakta neler yaşandığı da netleşiyor. Kara kutu tarafından kaydedilen ses kaydı, kokpit dışında kalan kaptan pilotun, Lubitz'e dakikalarca "Kapıyı aç" diye çaresizce yalvardığını ortaya koydu. 

Fransız alplerine düşen uçaktaki ses kaydıyla, kaptan pilot kokpitten ayrıldıktan sonra Lubitz'in kapıyı kilitlediği ve bir daha açmadığı da anlaşılmıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap