8 °C

Ukrayna, Gazprom'a 1,45 milyar dolar ödedi

Ukrayna, Rus enerji şirketi Gazprom'a 1,45 milyar dolar ödeme yaptı

Ukrayna, Gazprom'a 1,45 milyar dolar ödedi

MOSKOVA -  Ukrayna, Kasım-Aralık 2013 döneminden kalma doğal borcu için Rusya'ya 1,45 milyar dolar ödedi. 

Rus enerji şirketi Gazprom'dan yapılan açıklamada, Ukrayna'nın Naftogaz şirketinden 1,45 milyar dolar ödeme aldıkları belirtildi. 

Ukrayna bu ödemeyle  Rusya'dan yeniden gaz almak için yapılan anlaşmanın ilk şartını yerine getirmiş oldu. Ukrayna'nın yıl sonuna kadar Gazprom'a olan 3,1 milyar dolarlık borcunu kapatması bekleniyor.  

Rusya, Ukrayna ile yaşanan gaz krizinin ardından "ön ödemeli" satış sistemine geçtiğini açıklamıştı. Ukrayna'nın Rusya'dan tekrar gaz almaya başlaması için borcunu kapattıktan sonra istediği miktar kadar kadar ön ödeme yapması gerekiyor.  

Rusya ve Ukrayna, AB'nin ara buluculuğunda sürdürdükleri doğalgaz müzakerelerinde 31 Ekim'de anlaşma sağlamıştı. Anlaşma kapsamında geçmiş borçlar için Ukrayna'nın 1,45 milyar doları hemen ve 1,65 milyar doları yıl sonunda Rusya'ya ödemesi kararlaştırılmıştı.   

Tarafların daha önce bin metreküpü 385 dolar olarak ilan ettiği bu kışın geçerli olacak tarifede Ukrayna lehine değişiklik yapılmıştı. Kiev yönetimi bin metreküp gaza 2014 sonuna kadar 378 ve 2015'in ilk çeyreğinde 365 dolar ödeyecek. Ukrayna ön ödeme yaparak alacağı doğalgaz miktarını kesinleştirmiş olacak.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.