15 °C

Ukrayna IMF'den 17 milyar dolar yardım alacak

Uluslararası Para Fonu, Ukrayna hükümetine, borçlarını ödemesi için 17 milyar dolar verme kararı aldı

Ukrayna IMF'den 17 milyar dolar yardım alacak

NEW YORK - IMF tavsiyelerini gören Ukraynalı hükümet yetkilileri, Uluslararası Para Fonu görevlilerinin, bu yıl yüzde 5 daralma beklenen Ukrayna'ya, hükümetin borçlarını ödemesine yardımcı olmak için 17 milyar dolar vermeyi kabul ettiğini söyledi.

IMF yetkililerinin raporu IMF'nin 24 koltuklu yönetim kurulu üyelerine 22 Nisan'da dağıtıldı. Adını vermeyen kaynaklar, IMF kadrosunun kredi paketini görüşmek üzere 30 Nisan'da tekrar yönetim kurulu toplantısı yapılmasını önerdiğini aktardı.

IMF kredisi, Ukrayna ve Rusya arasındaki tansiyonun tırmandığı dönemde, Avrupa Birliği, ABD ve diğer kreditörlerden gelebilecek ek yardımın yolunu da açabilir. Kiev hükümeti ile haftalar süren görüşmelerin ardından IMF Ukrayna'nın 14 milyar ila 18 milyar dolar finansman ihtiyacı olduğunu açıklamıştı.

Washington'daki Dışilişkiler (Council on Foreign Relations) Konseyi'nin uluslararası ekonomi danışmanlarından ve eski bir IMF yetkilisi olan Robert Kahn, "Avrupa'dan ve diğer kaynaklardan para gelmesi için IMF programının hızla onaylanması kesinlikle zaruri" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap