7 °C

Ukrayna, NATO'nun müttefiki olmak istiyor

Aylardır Rusya yanlısı hareketle mücadele eden Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin, ülkesinin üye olmadan da NATO'nun müttefiklerinden biri olabileceğini söyledi

Ukrayna, NATO'nun müttefiki olmak istiyor

KİEV - Rusya yanlısı ayrılıkçı hareketle mücadele eden Ukrayna'nın Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin, üye olmadan da NATO'nun müttefiklerinden biri olabileceklerini söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Ukrayna dışında Moldova ve Gürcistan'ın da NATO'ya müttefik olabileceğini dile getirdi. 

Klimkin, eylül ayında Galler'de yapılacak NATO zirvesinde ittifakın Ukrayna, Moldova ve Gürcistan ile işbirliği çerçevesinin belirlenebileceğini kaydederken, NATO'nun resmen üyesi olmayan ülkelerin burada ittifakın kendi güvenlik sahası kapsamına alınmasının söz konusu olduğunu belirtti.

Klimkin, bu fikrin NATO'nun tarihinde olmayan tamamen yenilikçi bir fikir olduğunu, böyle bir işbirliğinin güvenliğin sağlanmasında yeni imkanlar sunacağını kaydetti. 

Kendilerinin güvenliğin tüm alanlarında NATO'nun desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getiren Klimkin, "Böyle bir müttefiklik durumunda NATO'nun hangi imkanlarından yararlanılabileceği zirveden sonra belli olur" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.