19 °C

Ukrayna'da af da kesmedi

Yasanın anayasa normları ihlal edilerek kabul edildiğini öne süren muhalefet, düzenlemeye tepki gösterd

Ukrayna'da af da kesmedi

KİEV - Ukrayna'da muhalefet partileri, önceki gün af yasası parlamentoda kabul edilirken anayasa normlarının ihlal edildiğini savundu. 

Muhalefet liderleri Arseny Yatsenyuk, Vitali Kliçko ve Oleg Tyagnibok tarafından yapılan ortak açıklamada, ülkede siyasi krize dönüşen hükümet karşıtı gösterilerde gözaltına alınan ve tutuklu bulunan göstericiler için kabul edilen af yasasına yönelik sert eleştiriler yapıldı. 

Af yasasının, anayasa normları ihlal edilerek kabul edildiği savunulan açıklamada, 29 Ocak'taki oylamada Viktor Yanukoviç önderliğindeki Bölgeler Partisinin, parlamentoda söz konusu yasanın kabul edilmesinde "şantaj ve sahtekarlığa" başvurduğu öne sürüldü. 

Söz konusu af yasasının, "16 Ocak'taki tartışmalı oylamada olduğu gibi zorlama, baskı, çarpıtma ve hile ile" Bölgeler Partisi üyeleri, komünistler ve diğer bazı partili milletvekilleri tarafından kabul edildiği kaydedilen açıklamada, af kanunu "rehinler yasası" olarak nitelendirildi. 

Yasanın kabulü sırasında, milletvekillerinin oy kullanması konusunda ihlallerin yaşandığı, milletvekillerinin bizzat kendilerinin oy kullanması gerektiğiyle ilgili anayasa normlarının ihlal edildiği ifade edilen açıklamada, bundan bizzat Cumhur Yanukoviç'in sorumlu olduğu kaydedildi. 

Muhalefet açıklamasında, "Artık tüm maskelerin indirildiği, parlamentodaki çoğunluğun, krizi barış yoluyla çözme ve parlamenter çalışma yöntemi yerine çatışmaları gerginleştirme ve yasaları sahteleştirme girişimlerine devam ettiğinin artık herkes tarafından açıkça bilindiği" ifadelerine yer verildi. 

Ukrayna Parlamentosu, önceki gün, işgal edilen tüm kamu binaları ve meydanların boşaltılması şartıyla, protesto gösterilerine katıldıkları için tutuklanan, gözaltına alınan ve haklarında mahkumiyet kararı bulunanların serbest bırakılmasını öngören yasayı kabul etmiş, muhalefet ise söz konusu af yasasının her hangi bir şart olmaksızın kabul edilmesini talep etmişti. 

Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ise dün yaptığı açıklamada, hükümetin üstlendiği tüm yükümlülükleri yerine getirdiğini ancak muhalefetin durumu tırmandırdığını söylemişti. 

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.