22 °C

Üniversiteye baskın: 16 ölü, 65 yaralı

Kenya'nın kuzeydoğusunda Somali sınırındaki Garissa Üniversitesi'nin kampüsünde maskeli ve silahlı kişilerin düzenlediği saldırıda 16 kişi öldü.

Üniversiteye baskın: 16 ölü, 65 yaralı

Kenya Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, korumalara ateş açarak Garissa Üniversitesi'nin kampüsüne giren silahlı kişilerin öğrenci yurtlarına ulaşmayı başardığı, saldırıda 16 kişinin hayatını kaybettiği, 65 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Kenya Kızılhaçı'ndan Arnolda Shiundu, saldırıda ölen 16 kişinin cesetlerinin bölge hastanesinin morguna kaldırıldığını, güvenlik güçlerinin kampüste saldırganlara yönelik kuşatmasının sürmesi nedeniyle ölü sayısının artabileceğini söyledi. 

Ölenler arasında koruma, polis ve sivillerin yer aldığı sanılırken, saldırıda 65 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen Eşşebab'ın sözcüsü Ali Dheere, örgüte bağlı Andalus radyosunda ve "Somali memo" internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, "Üniversitede onlarcasını öldürdük ve operasyon hala sürüyor. Garissa'daki üniversiteye saldırdık, çünkü Kenya ile savaştayız" dedi. 

Ali Dheere, kampüse yerel saatle 03.00'da giren militanların, Müslümanları seçerek serbest bıraktığını, Kenyalı güvenlik güçlerinin, Müslüman öğrencilerin serbest bırakılmasından sonra saldırıdan haberdar olduğunu savundu. 

garisaa.jpg

İki koruma öldürüldü

Olay yerindeki bir polis görevlisi Reuters'a yaptığı açıklamada, öğrencilerin kampüste mahsur kaldıklarını ve iki kampüs güvenlik görevlisini öldüren saldırganların bazı kişileri rehin almış olabileceğini belirtti.

Polis görevlisi, "Üniversitenin giriş kapısındaki iki koruma öldürüldü. Kampüs içinden silah sesleri duyuyoruz, ancak şu aşamada kim neye ateş ediyor söyleyemem" dedi. 

Saldırıyı Eş-Şebab üstlendi

Üniversite kampüsü polis ve askerler tarafından kuşatıldı. Saldırının sorumluluğunu El Kaide bağlantılı İslamcı Eş-Şebab örgütü üstlendi. El Kaide ile bağlantılı Somalili militan grup eş Şabab daha önce Garissa'da ve Kenya genelinde saldırılarda bulunmuş, 2013 yılında ise Nairobi'deki bir alışveriş merkezine onlarca kişinin öldürüldüğü saldırı düzenlemişti.

kolej-001.jpg

Garissa University College kampüsünün uydu görüntüsü


              

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap