Venezuela helikopteri Kolombiya'da düştü

Venezuela Ulusal Muhafız Birlikleri'ne ait bir askeri helikopterin Kolombiya'da düştüğü bildirildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Venezuela ordusuna ait bir askeri helikopterin Kolombiya'da sınırları içinde düştüğü belirtildi. 

Kolombiya Savunma Bakanı Luis Carlos Villegas yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeydoğusundaki La Guajira yarımadasında meydana gelen kazanın güvenlik tehtidi oluşturmadığını belirtti. 

Yetkililer, yaklaşık 10 metre yükseklikten yere çakılan askeri helikopterin pilot ve yardımcı pilotunun yaralandığını kaydetti. 

Kazaya neyin neden olduğu henüz bilinmezken, yöre halkı tarafından kurtarılan iki pilot tedavi edilmek üzere Venezuela'ya götürüldü. 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ağustos ayında 2 bin 200 kilometrelik sınır boyunca tüm önemli sınır geçişlerini kapatmıştı. 

Venezuela, kaçakçılarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmaların ardından 20 Ağustos'ta Kolombiya sınırındaki bazı yerleşim yerlerinde olağanüstü hal ilan etmişti. Maduro, sınır bölgesinde yaşayan Kolombiyalıları kaçakçılık yapmak ve hükümeti istikrarsızlaştırmayı hedefleyen örgütlerle bağlantılı olmakla suçlamıştı. Venezuela'da yaşayan bin 400 Kolombiyalı sınır dışı edilmiş, yaklaşık 20 bin kişi de Kolombiya'ya kaçmıştı. İki ülke karşılıklı olarak büyükelçilerini geri çağırmıştı. 

Maduro ve Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, iki ülke arasındaki gerilimi sona erdirmek için eylül ayında Ekvador'un başkenti Quito'da bir araya gelmiş ve büyükelçilerin görevlerine devam etmelerine karar vermişti. Görüşmede kapatılan sınırın aşama aşama açılması için çalışmaların başlatılması da kararlaştırılmıştı.