22 °C

"Yabancı partnerlerimizi, İdlib’de ateşle oynamamaları konusunda uyardık"

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Yabancı partnerlerimizi İdlib’de ateşle oynamamaları konusunda uyardık." dedi. Suriye Dışişleri Bakanı Muallim ise, İdlib'de kimyasal saldırı mizanseninde kullanılmak üzere 44 çocuğun kaçırıldığını söyledi.

Yabancı partnerlerimizi, İdlib’de ateşle oynamamaları konusunda uyardık

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim’le Moskova’da yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Lavrov, "Yabancı partnerlerimizi İdlib'de ateşle oynamamaları konusunda uyardık" dedi.

Lavrov, İdlib’deki teröristlerin, özellikle de Kaide kolu Nusra’nın bölgedeki gerilimi azaltma bölgesini hem Suriye ordusu hem de Rusya'nın Hmeymim askeri üssüne saldırı için kullanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

"Batı yine zorlaştırma çabasında"

Sputnik'in bildirdiğine göre,  Suriye ordusuyla diyaloğa hazır silahlı muhaliflerle teröristlerin ayrılması konusunu Muallim'le ele aldıklarını aktaran Lavrov, Rusya’nın Suriye’nin yeniden inşası ve göçmenlerin geri dönmesi konularındaki yardımlarını arttırmaya hazır olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

''Batı bir kez daha İdlib’deki terörle mücadele operasyonlarını zorlaştırmaya hazırlanıyor. Savunma Bakanlığımız ve Dışileri Bakanlığımız aracılığıyla Batılı partnerlerimizi ateşle oynamamaları konusunda uyardık.''

Suriye ordusunun İdlib’deki silahlı gruplarla Nusra'yla bağlantılarını kesmeleri konusunda anlaşmalar yapmak ve sivillerin güvenliğini sağlamak için çalıştığını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı, Suriye'de göçmenlerin geri dönmesi, insani yardım konuları ve terörle mücadele çabalarının 'herkesin hoşuna gitmediğini' belirtti.

"Batı Beyaz Miğferleri kullanıyor"

Lavrov “Bu çabaları yavaşlatmak için adımlar atılıyor, aşırıcılar ve kendilerini ‘Beyaz Miğferler’ olarak adlandıran, Batı'nın Suriye’yi vurması için bahane olarak kullanılan sahte kimyasal saldırı videolarıyla ünlü provokatörler kullanılıyor” dedi.

Uluslarası topluma Suriye’deki durumun iyiye götürülmesi için gösterilen çabalara destek verme çağrısı yapan Lavrov, şöyle konuştu:

''Tek taraflı jeopolitik amaçlarla uğraşmak yerine, Arap ülkelerini, Avrupa’yı, ABD’yi, herkesi daha istikrarlı, barışçıl bir Suriye için çaba göstermeye çağırıyoruz. Bu ülkedeki istikrar Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da güvenliği temin etmek için önemli.''
Batı’nın Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nü manipüle etmeye devam ettiğini belirten Rus bakan, uluslararası toplumun göçmenlerin geri dönmesi için koşullar yaratması gerektiğini vurguladı.

ABD’nin El Tanf’taki Rukban göçmen kampını açıp göçmenlerin oradan ayrılmasını açmasını umduklarını ekleyen Lavrov, Washington’ın Fırat Nehri’nin sol kıyısında ‘yönetim organları’ kurmasından endişe duyduğunu, bunun Suriye’nin parçalanmasına yol açabileceğini kaydetti.

"ABD, el Nusra’yı koruyor"

Lavrov ABD’nin İdlib’de yapılması planlanan provokasyondaki amacının da El Nusra’yı korumak ve bölgedeki çalkantılı durumun devam etmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

"Rusya ve Türkiye olarak öylesine mühlet vermiyoruz"

Lavrov, konuyla ilgili sorulan bir soru karşısında Rusya ve Türkiye olarak teröristlerle muhaliflerin birbirinden ayrılması için öylesine bir mühlet belirlemediklerini, ancak bunun en kısa zamanda gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.

İdlib’deki provokasyon planlarını Han Şeyhun’da olanlara benzeten Lavrov “Tek taraflı eylemleri hiçbir yere götürmüyor. En azından Irak’ın işgaliyle olanlar, Libya’ya yönelik saldırganlıktan sonra oluşan durumdan bir şeyler öğrenmemiz gerekiyordu” dedi.

Han Şeyhun'da kimyasal saldırı gerçekleştirildiği iddia edilmiş, bunun ardından ABD, Fransa ve İngiltere Suriye ordusu mevzilerini vurmuştu.

Lavrov, Türkiye ile İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinin başta el Nusra olmak üzere, teröristlerce kullanılmaması, Suriye hükümetiyle diyaloğa hazır silahlı muhaliflerin teröristlerden ayrılması yönünde temasların sürdüğünü kaydetti.

"44 çocuk kimyasal mizanseni için kaçırıldı"

Basın toplantısında konuşan Muallim ise, Beyaz Miğferler’in İdlib'de kimyasal saldırı mizanseninde kullanmak üzere 44 çocuğu kaçırdıklarını iddia etti.

Lavrov'la ortak basın toplantısında Beyaz Miğferler'in İdlib'de kimyasal saldırı mizanseninde kullanmak üzere 44 çocuğu kaçırdıklarını duyuran Muallim, şöyle devam etti:

"İngiliz istihbaratı iş başında"

''Beyaz Miğferler gibi sözde bir örgütün kurulmasının arkasında İngiliz özel servisleri var, onlar mali destek veriyor, onlar yönetiyor. Kimyasal silahların kullanımı ile ilgili önceden üretilen senaryoların arkasında da onlar vardı ve şimdi de İdlib'de kimyasal silah kullanımıyla ilgili de benzer bir mizansen hazırlıyorlar.''

Suriye Dışişleri Bakanı, ''Elimizdeki verilere göre onlar bu yakınlarda İdlib bölgesinde kimyasal silahların kullanımıyla ilgili bu gösteriyi gerçekleştirmek için 44 çocuk kaçırdı.'' vurgusu yaptı.

Muallim açıklamanın devamında, "Batılı güçler, El Nusra (yeni adıyla Fetih el Şam) militanlarını kurtarmak amacıyla tüm BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ederek Suriye'ye üçlü (ABD, İngiltere, Fransa) saldırı düzenlemeye çalışıyor. Bu üçlü saldırı düzenlensin ya da düzenlenmesin, yolumuzdan dönmeyeceğiz. Olası saldırı, sonuna kadar gitme ve Suriye'yi militanlardan temizleme kararlılığımızı hiçbir şekilde etkilemeyecek" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap