16 °C

Yellen: Gelir adaletsizliği endişe verici

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, ülkedeki gelir dağılımı eşitsizliğinin son 100 yılın en yüksek seviyesine çıktığını ve bu durumun kendisini derinden endişelendirdiğini söyledi

Yellen: Gelir adaletsizliği endişe verici

WASHINGTON  – ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, Fed'in Boston şubesi tarafından düzenlenen “Ekonomik Fırsat Eşitsizliği” konulu konferansta bir konuşma yaptı. Konuşmasında, ABD’deki gelir dağılımı adaletsizliğinin giderek artmasından duyduğu memnuniyetsizliği dile getiren Yellen, ülkenin en zengin yüzde 5’i daha da zenginleşirken, büyük çoğunluğun gelirlerinin hiç artmamasının önemli bir sorun olduğunu belirtti.

"Son 20-30 yılda derinleşen eşitsizliğin, en zenginler için kayda değer gelir artışı ve çoğunluk için düşen hayat standartları olarak özetlenebileceği bir sır değil" diyen Yellen, bu durumun Amerikan değerleriyle örtüşmediğini savundu. 

Yellen, finansal krizle birlikte düşen ev fiyatlarının bu eşitsizlikte önemli rol oynadığını ifade ederek, buna bazı örnekler verdi.

Gelir dağılımı piramidinin alt yarısında yer alan ev sahiplerinin 2007-2013 yılları arasında gayrimenkul varlıklarının yüzde 61’ini kaybetmesine karşın bu oranın piramidin en üstünde yer alan yüzde 5’lik kesim için sadece yüzde 20 olduğunu kaydeden Yellen, ev fiyatlarının son dönemde gösterdiği artışın ise gelir eşitsizliğini kısmen azalttığını bildirdi.

Yellen, konuşmasında artan gelir dağılımı eşitsizliğine karşı neler yapılabileceği konusuna da değindi. Eğitimin gelir eşitsizliğiyle mücadelede önemli yer tuttuğunu belirten Yellen, özellikle erken çocukluk dönemine yönelik programlara yatırım yapılması ve yüksek öğrenim maliyetinin düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

Yellen, girişimciliğin ve tasarrufları artıracak adımların da gelir dağılımındaki eşitsizliği azaltacağını sözlerine ekledi.   

Yellen'ın açıklamaları Fed'in para politikalarına ve faiz artırımına ilişkin herhangi bir değerlendirme içermedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap