Yüzbinler hayal kırıklığı yaşadı

İstifa etmeyen Mübarek yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman'a devretti, "Seçimlerde aday olmayacağım" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA – Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, 17 gündür devam eden isyan sürecinde ikinci kez halka seslendi ve yetkilerinin bazılarını Yardımcısı Ömer Süleyman’a devrettiğini açıkladı.

Mübarek TV'den yaptığı konuşmasında, protestocuların taleplerini karşılamak için, Anayasa'nın 6 maddesinde değişiklik yapılmasını istediğini belirtti. Mübarek, güvenlik durumu imkan verince, artık çekilmez olan olağanüstü halin kaldırılacağını kaydetti. 

Ülkenin adım adım, iktidarın barışçıl biçimde devredilmesi sürecinden geçtiğini söyleyen Mübarek, bunda başarılı olununcaya değin, başarılıncaya kadar, Anayasa'ya sadık olunacağını belirtti.

Mübarek, muhalefet ile diyalog halinde olduklarını, bu diyaloğun, krizin çözümü yolunda bir ön oydaşma sağladığını ifade etti. 

Tahrir Meydanı'nda toplanan protestoculara da, TV'den yaptığı konuşmada özel olarak hitabeden Mübarek, "taleplerinde ve yapmak istediklerinde içten olduklarına inanıyorum" dedi.

"Burada gömüleceğim"

Mübarek, ülkeyi terk etmeyeceğini belirterek, "burada gömüleceğim" dedi. Mübarek, "iktidarın devir sürecinin başladığını, bu sürecin Eylül'e kadar devam edeceğini" ifade etti. Mübarek, Eylül'deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise aday olmayacağını kaydetti.

Mübarek, konuşmasını, istifa ilanı yapmadan tamamladı.

Titrini koruyor

AP ajansı, Mübarek'in yetkilerini yardımcısına devredecek olmasını ve Anayasa'da değişiklik için girişim başlattığını açıklamasını, "bu tutum Cumhurbaşkanlığı titrini koruduğu anlamına geliyor" diye yorumladı. AFP ajansı da Mübarek'in istifa ifadesini kullanmadığına dikkati çekti.  Mübarek, protestolar sırasındaki şiddet eylemlerinin ve yağmaların arkasında yer alanların cezalandırılacağını belirtti.

Yüzbinler hayal kırıklığına uğradı

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in konuşması, başkent Kahire'deki Tahrir Meydanında megafonlarla ve kurulan amfi sistemiyle göstericilere dinletildi.

Meydanı dolduran binlerce gösterici, Mübarek'in konuşmasının sonlarına doğru ''Erhal'' (Git) sloganları atmaya başlarken, Mübarek'in konuşmasından hiçbir şekilde tatmin olmayan göstericiler ''ne seni istiyoruz, ne Süleymanı ne de askeri'' şeklinde slogan attı. Mübarek'in istifa edeceği spekülasyonları üzerine sevinçle bekleyen binlerce kişi hayal kırıklığına uğradı.

Gösteriler yine sahne aldı

Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasının ardından muhalifler, Mısır devlet televizyonu ile Enformasyon Bakanlığı önünde protesto gösterisi yapmaya başladı. Televizyon binası önünde toplanan yüzlerce protestocu, Mübarek  aleyhine slogan attılar.

Enformasyon Bakanlığı ve devlet televizyonları binasına girmek isteyen bazı göstericilerin bölgede görevli askerlerce engellendiği, binaya girmeden slogan atan göstericilere ise müdahalede bulunulmadığı öğrenildi.

 Ömer Süleyman kimdir?

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in, istifa etmeyip yetkilerini devrettiği Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman'ın, "gölge adam" olarak bilindiği belirtildi.

Uzmanlara göre, 1934 yılında, yukarı Mısır bölgesinde yer alan Qina kentinde varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ömer Süleyman, yıllarca gölgede kalarak, Mısır dış siyasetinin

netameli ve el yakan dosyalarını yönetti. Bu görevi yaparken kilit rol oynayan Süleyman, İsrail-Filistin ihtilafı ile ilgili dosyaları da yönetti. General üniformasını bırakıp sivil kıyafetler giyen Süleyman, hep gölgede kalarak, İsrailli yetkililerle de, Filistin Hamas örgütüyle de görüştü ve 2008 yılının sonlarında Gazze savaşının bitmesini sağladı.  Süleyman, "özel görevlerin" ve "İsrail-Filistin ile ilgili stratejik dosyaların" adamı oldu.

Obama, ulusal güvenlik ekibini toplayacak

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in beklenen konuşmasını yapmasının ardından, ulusal güvenlik ekibini toplayacağı bildirildi. Söz konusu toplantının yapılacağı, Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs tarafından açıklandı.

Obama, Mısır hükümetini, yapılan değişimleri anlatma ve Mısır halkının istediği demokrasi ve temsil gücü yüksek bir hükümete uzanan adım adım süreci açık ve kesin bir dilde ifade etme yönünde süratle harekete geçmeye çağırarak, ''Mısır hükümetinin gerçek demokrasiye doğru inandırıcı, somut ve açık bir yol ortaya koyması gerekli'' dedi.

Mısır halkının evrensel haklarına saygı gösterilmesinin önem taşıdığını yineleyen Obama, tüm tarafların itidal içinde olması gerektiğini kaydetti. Obama, ''Şiddetten vazgeçilmeli. Hükümetin, halkının arzularına baskıyla ve acımasızca yanıt vermemesi gerekli. Mısır halkının sesine kulak verilmeli'' ifadesini kullandı.

 

Etiketler