22 °C

Zenginleşen Çin, turizmin çehresini değiştirdi

Sadece geçtiğimiz yıl dünyanın farklı şehirlerine 97.3 milyon turist gönderen Çin'in turistleri dünyanın en çok para harcayan gezginleri...

Zenginleşen Çin, turizmin çehresini değiştirdi

HİLAL SARI

Gelişmekte olan ülkelerin refah sefiyesi artan orta sınıfları, özellikle dünyanın en büyük nüfusu Çin'in sağladığı hacimle küresel turizmin çehresini değiştiriyor.

Turizm ürün ve hizmetleri bu pazarı kaçırmamak için Çinceleşiyor, Avrupa başta olmak üzere birçok ülke önümüzdeki yıllarda sayısı hızla artacak olan Çinli gezginlerin ihtiyaçlarını karşılamak için rekabete girişiyor.

Sadece geçtiğimiz yıl dünyanın farklı şehirlerine 97.3 milyon turist gönderen Çin'in turistleri  dünyanın en çok para harcayan gezginleri. 2013 yılında 129 milyar dolar harcama ile liderliği elinde tutan Çinli turistleri yıllık 86 milyar dolarla Amerikan turistler izliyor. Tax-free harcamaların ortalamasında da Çinli turistlerin 1.130 dolarla lider olduğu belirtilen habere göre bu ortalama Rus turistlerde sadece 494 dolar. Mona Lisa'yı görmek için can atan Çinli turistlerin önümüzdeki yıl tüm dünya turistlerinin yaptığından daha fazla lüks tüketim alışverişi yapılacağı bekleniyor.

Haberin ayrıntıları bugünkü DÜNYA Gazetesi'nde...

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap