Lise mezunlarına "takviye" müjdesi

Milli Eğitim Bakanı Avcı, mezun öğrencilerin de artık Halk Eğitim Merkezleri'nde takviye kursu alabileceklerini söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Halk Eğitim Merkezlerini hem kapasite hem eğitici olarak 'beşeri kapasite' olarak artırıyoruz. Mezun öğrencilerimiz de takviye kurslarını buralardan alabilecekler" dedi. 

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden TEOG sınavlarındaki 6 derse ilişkin kazanım testleri yayımladıklarını anlatan Bakan Avcı, bu testlerin büyük rağbet gördüğünü ve 2 milyonun üzerinde kişinin bilgisayarına indirdiğini belirtti. 

Kazanım testlerini Eylül ayından itibaren ortaokul son sınıflar ve liseden başlayarak bütün kademelere yönelik hazırlayacaklarını bildiren Nabi Avcı, şunları kaydetti:

"Artık Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz 'deneme sınavı' yapabilecek duruma da geldi. Dolayısıyla öğrencilerimiz sene içinde yapacağımız bu tür deneme sınavlarıyla kendi durumlarını ölçüp, o kazanım testlerinden nasıl daha iyi yararlanabileceklerini görmüş olacaklar. Mezun öğrencilerimiz için de aynı şekilde kazanım testlerini geliştiriyoruz. Onlar da yine elektronik ortamdan ücretsiz olarak indirilebilecek, indirilmeye başlandı zaten.

Mezun öğrencilerimize yönelik deneme testlerini 'e-sınav sistemi' üzerinden yapabilecek hale geldik. Onu da önümüzdeki dönem yapacağız. Ayrıca, Halk Eğitim Merkezlerini hem kapasite hem eğitici olarak 'beşeri kapasite' olarak arttırıyoruz. Mezun öğrencilerimiz de takviye kurslarını buralardan alabilecekler. MEB sitesinden, hem öğrenciler hem de mezun öğrenciler, kazanım testlerine ve deneme sınavlarına ulaşabilecekler. Deneme sınavları da 'e-sınav' şeklinde gerçekleştirilecek. Böylece mezun öğrenciler de nerede eksiklikleri olduğunu görebilecekler ve ona göre çalışmalarını da aldıkları takviye kursu da o doğrultuda zenginleştirebilecekler."

Dershanelerin dönüşümü

Özel okula dönüşüm sürecinde, üst eğitim kurumuna hazırlık niteliğindeki dershanelerin 1 Eylül 2015 itibarıyla faaliyetlerine son verileceğini hatırlatan Bakan Avcı, Bakanlığına, bazı kurumların 'bu tarihten sonra da faaliyet göstereceklermiş gibi' senet imzalattıklarına ve peşinat aldıklarına dair bilgiler ulaştığını bildirdi.

Bu iddialara ilişkin soruşturma yaptıklarını belirten Avcı, "Velilerimizi bir kez daha uyarmak istiyorum. Katiyen senetler imzalamasınlar, herhangi bir ödeme yapmasınlar, 1 Eylül 2015 tarihinden sonrası için herhangi bir taahhütte bulunmasınlar. Çünkü, 1 Eylül 2015'ten sonra böyle bir kurum olmayacak ya da özel okula dönüşecekler. Zannediyorum bu tür yollara başvuranların bir kısmı kötü niyetli, belki kapatacak, 'kapatmadan önce ne koparabilirsem kardır' gibi böyle kötü niyetli bir girişimde olabilir, onun için velilerimizin bu konuda bir kez daha uyarmak istiyorum" diye konuştu. 

Dershanelerin dönüşümünde denetimleri arttıran bir genelge yayımladıklarını aktaran Nabi Avcı, "Valiliklerde, illerde bununla ilgili komisyonlar kuruyoruz, kurduk ve o komisyonlar bunları yakından takip edecekler" ifadesini kullandı.

350 bin öğrenciye özel okul teşviği geliyor

Özel okula devam edecek öğrencilere verilecek teşviğe ilişkin soru üzerine Bakan Avcı, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak Maliye Bakanlığına yaptığımız son öneri, muhtemelen orada Bakan düzeyinde değerlendirilecek, 350 bin öğrenciye bu hakkın tanınması ve ödenecek teşvik miktarının da geçen yıla göre yüzde 10 oranında arttırılması doğrultusundaydı" dedi.

SBS'de kopya iddiaları

Nabi Avcı, SBS'de kopya iddialarının hatırlatılması üzerine ise "Bildiğim kadarıyla emniyetten ya da savcılıktan bize henüz ulaşmış bir talep yok. 2010 yılı SBS'sine dönük bir şey olduğu için muhtemelen ÖSYM çalışanları üzerinden yürütülüyor ama soruşturmada, Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları içerisinde de o tarihte bu işlere bulaşanlar olduğu tespit edilirse ve onlar hala bizim çalışanımız durumundaysalar, onlarla ilgili de talep gelir tabi. O zaman da biz gerekeni yaparız" açıklamasını yaptı. 

Her okula tüzel kişilik geliyor

Bakan Avcı, her okulun kendi bütçesine sahip tüzel kişiliğe haiz bir kurum olması yönünde planlamalar yaptıklarını vurgulayarak, "Bu bizim daha önce yaptığımız bir öneri. Bunun için yasal düzenleme gerekir. Biz okulları tüzel kişilik haline getirdikten sonra o tüzel kişiliklerin yerel yönetimlerle, belediyelerle daha yakın bir işbirliği içinde olmasını da öngörüyoruz" şeklinde konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir