30 °C

Lise ve üniversite tercihleri için son gün

Lise ve üniversite tercihleri bugün sona erecek. Liseler için 25 okul tercih edebilecek öğrenciler tercihlerini saat 13.00'e, üniversite adayları ise saat 23.59'a kadar yapabilecek

Lise ve üniversite tercihleri için son gün

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında liseler ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında üniversiteler için tercih başvuru süreleri bugün sona erecek. 

Liseler için tercihte bulunacak öğrenciler, TEOG yerleştirmeye esas puanlarına göre 25 okul tercih edebilecek. Öğrencilerin tercihlerini saat 13.00'e kadar "e-okul.meb.gov.tr" internet adresinden gerçekleştirmeleri gerekiyor. 

Öğrenciler tercihlerini herhangi bir ortaokul müdürlüğüne onaylatmak zorunda olacak. Tercih değişikliği başvuruları da yine aynı okula yapılacak. 

Tercih işlemi okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra tamamlanmış olacak. Bunun ardından ise 14 Ağustos'ta yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacak.  

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri ise 17-21 Ağustos, 24-28 Ağustos ve 31 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.  

Üniversite tercihleri 

ÖSYS kapsamında adayların üniversite tercihlerini yaparken inceleyecekleri Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ise ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" internet adresinde yayımlandı. 

Adaylar kılavuzda yer alan kurallara göre, tercihlerini ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak saat 23.59'a kadar yapabilecek. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri de geçerli olmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak. Adayların, kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve kimseyle paylaşmamaları gerekiyor. 

T.C. kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerde adayın kendisi sorumlu olacak. 

Adaylar, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacak. Adaylar, belirtilen süre içerisinde aynı internet adresinden tercih değişikliği de yapabilecek. Süre tamamlandıktan sonra tercihlerde herhangi bir değişiklik veya düzeltme yapılamayacak. 

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap