16 °C

Okan’dan Amerika’ya üniversite çıkarması

Okan Üniversitesi ABD’de üniversite kurdu. Üniversite’de ilk etapta İşletme, Turizm Yönetimi ve Sağlık Yönetimi bölümleri okutulacak. Okul, 300 öğrenci ile eğitim hayatına başlayacak

Okan’dan Amerika’ya üniversite çıkarması

1-530.jpg

Okan Üniversitesi, Miami’de üniversite açtı. ABD’nin Florida eyaletine bağlı Miami şehrinde geçtiğimiz günlerde kurulan bu yeni üniversitenin adı Okan International University Miami. Bu okul ABD yasalarıyla kurulmuş bir Amerikan üniversitesi. Hocaları da Amerikalı. Üniversitenin rektörünün de ABD’den olması planlanıyor. Rektörlük için yaklaşık 40 başvuru gelmiş. Üniversitenin hem lisans hem de yüksek lisans programlarında İşletme, Turizm Yönetimi ve Sağlık Yönetimi bölümleri okutulacak. Ancak daha sonra bu bölümlerin sayısı artacak. Okulda örgün eğitim ile birlikte uzaktan eğitim programları da yürütülecek.

İlk etapta 300 öğrenci ile eğitime başlanması planlansa da hedef 10 yılda 5 bin öğrenciye ulaşmak. Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan, Miami’de okul açma fikrinin doğuş sürecini anlattı. 

bekir-okan.jpg

Bekir Okan, “Hem kadromuza hem iş dünyasındaki gücümüze inanarak ABD’de üniversite kurma fikri 2 yıl önce oluştu. Dünyanın en iyi üniversiteleri ABD’de. Kendi üniversitemizi kurmadan önce oradaki 7-8 önde gelen üniversiteyi bizzat gezdim. En iyi yanları nedir baktım. İş adamı olarak 1986 yılında Empire State Binası’nda ofis kurmuştum. Neden üniversite açmayayım şeklinde düşündüm” dedi. "Türk bayrağını Amerika’da dalgalandırıyor olmak bize müthiş bir gurur veriyor" ifadelerini kullanan Bekir Okan, “Okan Üniversitesi’ndeki öğrencilerimiz değişim programı ile 2 yıl burada, 2 yıl Amerika’da okuyarak çift diploma imkanına sahip olacak” diye konuştu. 

Açılış mayıs ortasında 

ABD’de üniversite kurmanın çok zor olduğunu belirten Bekir Okan, “Sistemimizi kurduk. Bilgi İşlem bölümü dahil her şey hazır. Yerimiz, binamız hazır. Şu anda kiradayız ancak daha sonra kendi binamızı satın alacağız. Kendi yerimize geçeceğiz” dedi. Okan, mayıs ayının ortasında açılış yapacaklarını belirtti. İşadamı olmasının yanında kendisinin matematik öğretmeni olduğunu ve eğitim sektörüne ilgisinin yeni olmadığını anlatan Bekir Okan, aynı zamanda Yükseköğrenim Meclis Başkanı olduğunu söyledi. 

Okan, “Gaziantep’te ilk dershaneyi biz açtık. Yurtlar yaptık, sağlık ocağı kurduk. Okan Üniversitesi ilk başladığında 85 öğrencisi vardı. Şimdi 18 bin öğrencimiz var. Yani bu alanda deneyimimiz var. Dünyayı ve Türkiye’yi iyi biliyoruz. Bu yeni üniversitemiz ile de ABD’de Anadolu havasını estirmek istiyoruz” dedi. 

Liman işletmeciliği açılacak 

Üniversitenin bulunduğu Florida eyaletinin Latin Amerika’ya çok yakın olduğunu belirten Okan Koleji Kurucu Temsilcisi Işıl Okan Gülen de, “O bölgede yaşayan gençlerin çok fazla üniversite alternatifi yok. Biz Okan International ile onlara da cazibe merkezi olacağız. Bu nedenle Latin Amerika’da da Okan International University’nin tanıtımını yapacağız” dedi. Işıl Okan Gülen, “İlk aşamada 3 bölüm açacağız ancak önümüzdeki dönemlerde liman işletmeciliği bölümü açmayı planlıyoruz. Çünkü Miami’ye çok sayıda cruise gemisi geliyor” diye konuştu. Işıl Okan Gülen, “Ben de yurtdışında okudum. İster 3 ay ister 2 yıllık yurtdışı deneyiminin öğrencinin özgüvenini artıracağını, ona sorumluluk duygusu aşılayacağını ve vizyon kazandıracağına inanıyorum. Öğrencilerimiz Okan International University’deki değişim programları ile tüm bu saydıklarımı kazanabilecekler” şeklinde konuştu. Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut ise ABD’de üniversite kurmanın sanıldığı kadar kolay olmadığına vurgu yapı. Kut, “Kolunuzun altında dosyanızı alıp gidiyorsunuz, komitelerin karşısına çıkıyorsunuz. Üniversitede yapılan araştırmalarda kullanılan, intihal programı alıp almadığımıza baktılar. Ayrıca derslerde okutulacak kitapların kütüphanede olmasını istediler” diye konuştu.

Yılda 8-10 milyon TL Ar-Ge gelirimiz var

ABD’nin eğitim geliri 20 milyar dolar, neden Türkiye’nin de 10 tane üniversitesi orada olmasın şeklinde konuşan Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan, “Biz dünya üniversitesi olmak istiyoruz. Türkiye için üniversite sanayi işbirliği çok önemli. Üniversitelerin Ar- Ge bölümleri çok iyi olmalı. Amerika’daki üniversite gelirlerinin yüzde 50-60’ı Ar-Ge çalışmalarından elde edilir. Biz de Okan Üniversitesi olarak bu geliri yüksek tutmaya çalışıyoruz. Çünkü hükümetin 2025 hedefl erini tutturması için üniversitelerin de gelirlerini artırması gerekiyor. Okan Üniversitesi olarak 8-10 milyon TL Ar-Ge gelirimiz var” dedi.

İsteyen öğrenciler, İngilizce hazırlık sınıfını Miami’de tamamlayabilecekler 

Okan International University, ileri düzeyde İngilizce öğrenmek isteyen Türk öğrencilere, üniversite eğitiminin bir bölümünü veya tamamını ABD’de gerçekleştirme olanağı sağlayacak. 2015-2016 Akademik Yılı’ndan itibaren Okan Üniversitesi’nin ücretli bölümlerine yerleşen öğrenciler, İngilizce Dil Hazırlık sınıfını isterlerse Okan International University’de ek bir eğitim ücreti ödemeden okuyabilecekler. Dileyen öğrenciler, Miami Kampüsü’nde haziranda açılacak İngilizce Yaz Programı ile ESL Sertifikası alabilecekler.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap