19 °C

En tatlı kongre!

Dünya Arıcılar Birliği Federasyonu tarafından düzenlenen Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi, İstanbul Kongre Merkezi’nde 29 Eylül - 4 Ekim arasında gerçekleştirilecek. Türkiye’de ilk kez yapılacak etkinliğe 15 bin kişinin katılması bekleniyor.

En tatlı kongre!

FARUK ŞÜYÜN

Dünya Arıcılar Birliği Federasyonu tarafından 1897 yılından bu yana düzenlenen Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi, 29 Eylül - 4 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 120’inci yılında Türkiye’de ilk kez düzenlenecek kongreye 15 bin kişinin katılması bekleniyor.

Arıcılık ve turizm sektörü açısından dünyanın en prestijli 10 kongresi arasında yer alan Apimondia Kongresi’nde sektörün önde gelen isimlerinin konuşmacı olarak yer alacakları konferanslarla başlayacak. ‘Arıcılık Ekonomisi’, ‘Arı Biyolojisi’, ‘Arı Sağlığı’, ‘Polinasyon ve Arı Florası’, ‘Arıcılık Teknolojisi ve Kalite’, ‘Apiterapi’ ve ‘Kırsal Kalkınma İçin Arıcılık’ başlıkları altında düzenlenecek konferanslar dört gün sürecek.
Sektörün tüm yönleriyle ele alınacağı Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi’ne Amerika, Çin, İran, İngiltere başta olmak üzere 105 ülke katılacak. Dünya çam balı ihtiyacının yüzde 90’ı gibi büyük bir rakamı karşılayarak liderliğini koruyan Türkiye’den 149 katılımcı 223 farklı bal ile yer alacak. Ayrıca ilk kez kongre kapsamında ‘Kıtalar Konuşuyor Paneli’ organize edilecektir.

“Arıcılığımızın miladı!”

Türkiye’nin dünya arıcılığında lider konuma yerleşmesi ve turizmi açısından büyük önem taşıyan Apimondia Kongreleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin, “Bu kazanımın arıcılık tarihimizde bir milat olacağı düşüncesi ile tüm sektör paydaşları adına ülke arıcılığımızın bir miladı olarak hazırlandık” dedi.
Kongrede, Türkiye’deki arıcılığın dünyanın gerisinde olmadığını, dünya arıcılığı ile yarışabilecek durumda olduğunu göstermeyi amaçladıklarını belirten Ziya Şahin, “Bununla birlikte üreticilerimizin bilgilerini test etme veya harmanlama fırsatını ayaklarına kadar geliyor. Sektörümüzün bu fırsatı iyi değerlendireceğini adından yüzyıllarca söz ettirecek bir kongreyi hep birlikte yapacağına inanmaktayız” diye konuştu.


Türkiye’nin dünya üzerindeki her beş arı türünden birinin tarihsel olarak anavatanı olduğunu söyleyen Şahin, “Doğal flora alanlarımız ve eşsiz kır çiçeklerimizle Türkiye, bal çeşitliliği açısından bir bal ülkesi olarak tanımlanmalıdır. Ülkemiz koloni varlığı bakımında Çin’den sonra ikinci sırada yer alırken, bal üretiminde ise 4.- 5. sıralarda kendisine yer bulmaktadır” dedi.

Bal yarışmaları

Kongrede, bal şarabı, kozmetik ürünler, balmumu gibi bal ürünleri üzerine Bireysel Kategoriler ve Ticari Kategoriler olarak iki ayrı yarışma da düzenlenecek. Şu ana kadar Dünya Arıcılık Ödülleri’ne yaklaşık 50 ülkeden, Bal Yarışması’na ise yaklaşık 35 ülkeden başvuru gerçekleşti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap