'Türkiye'nin sabun köpüğü ekonomisi daha da kötüye gidecek'

Amerikan Forbes dergisi Türkiye ekonomisini analiz ettiği yazısında "Türkiye'nin sabun köpüğü ekonomisi daha da kötüye gidecek" yorumunu yaptı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - ABD'nin dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes, Türkiye ekonomisini analiz etti. Yazıda Türkiye ekonomisinin çıkışının yerini çöküşe bıraktığı yorumu yapıldı. Jesse Colombo imzasıyla yayımlanan analizde, Türkiye ekonomisinin son 10 yıl içerisinde patlama gösterdiği hatırlatılarak, "Ancak maalesef, yükselen piyasa ülkelerinin çoğunda olduğu gibi Türkiye'nin ekonomik çıkışı da artık yerini 6 yıl önce Batılı ekonomilerin çöküşüne neden olan tehlikeli sabun köpüğüne bıraktı" denildi.

Türk Lirası ve finans piyasalarının son bir yıl içersinde sert bir şekilde düşüş göstermesine karşın, Türkiye'nin önemli bir şekilde ilgi çekmeye devam ettiği belirtilen yazıda, ülkenin ekonomik sabun köpüğü ve bunun korkutucu sonuçlarının hala çok az farkına varıldığına dikkat çekildi.

'Erdoğan dikkate almamış olabilir'

Son 5 yıl içerisinde alışılagelmemiş bir şekilde düşük olan faiz oranlarından Türkiye'nin kendine has para politikasının sorumlu olduğunun belirtildiği yazıda, "Türkiye'nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan hala sıfır faiz oranının İslam toplumları için faizi yasaklayan şeriata uygun en pratik uygulama olacağına inanıyor" değerlendirmesine yer verildi.

Yazıda, Türkiye'nin ekonomik mucizesinin gücünü kredi sabun köpüğünden aldığı savunularak, "Aşırı düşük faiz oranları, borçlanma ve varlık köpüğünden güç alan geçici ekonomik patlamalar yaratmakla ünlüdür ve bu gerçek 2023 yılına kadar Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinde biri yapacağına dair söz veren Erdoğan için dikkate alınmamış olabilir" denildi.
Gücünü borçlanmadan alan inşaat ve tüketimin Türkiye'nin son 10 yıldaki ekonomik büyümesini iki ana moturu olduğuna da dikkat çeken yazıda "Bu sürdürülemez ekonomik çıkışın kaçınılmaz bir şekilde sona ermesi, ülkeyi tutarlı bir büyüme kaynağından yoksun hale getirecektir. Tüm yükselen piyasaların sabun köpüğünün patlaması, 1997 Asya finans krizinden daha da kötü bir krize neden olacaktır" ifadeleri yer aldı.

Bu konularda ilginizi çekebilir