18 °C

'140 milyar dolarlık yatırım için Türk firmalarına çağrı'

Katar’da KOBİ Konferansı’na katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2022’de Katar’da oynanacak Dünya Kupası için 140 milyar dolarlık yatırım öngörüldüğünü belirterek, Türk firmalarına bu fırsatı kaçırmamaları çağrısında bulundu.

'140 milyar dolarlık yatırım için Türk firmalarına çağrı'

Mehmet KAYA

DOHA - TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Katar ile Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin gelişeceğini ve Katar’ın Türk işadamlarına öncelikli davranma sözü olduğunu söyledi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Katar Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte Doha’da organize edilen 2. KOBİ Konferansı sonrasında, ev sahibi Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeyh Khalifa bin Jassim Al Thani ile birlikte Türk gazetecilerine yönelik bir basın toplantısı düzenledi.

Katar Başbakanı Şeyh Abdullah Bin Nasser Bin Khalifa Al-Thani tarafından kabul edildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, Başbakan’ın Türk işadamlarını Katar’da yatırıma davet ettiğini, Katar’ın Türkiye’de yatırımlara ilgisinin sürdüğünü belirttiğini aktardı. Hisarcıklıoğlu, Başbakan’ın Katar Emirinin Türk işadamlarına öncelik verilmesi talimatını kendisini ektardığını da belirterek, Türk iş adamlarını Katar’a ilgi göstermeye çağırdı.

Hisarcıklıoğlu, yakın zamanda bir Türk şirketin büyük bir proje üstleneceğini de açıkladı. Israrlara rağmen proje ve şirket hakkında bilgi vermeyen Hisarclıklıoğlu, açıklamanın Katar tarafınca yapılacağını vurguladı. Projenin müteahhitlik alanında olması bekleniyor.

Katar yeni fırsatlar sunuyor petrokimya önceliklerden biri

Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeyh Khalifa bin Jassim Al Thani de ülkesinin 2030 vizyonu çerçevesinde turizm ve imalat sanayiine yönelik gelişime öncelik verdiğini hatırlattı. Bu vizyon çerçevesinde imalat sanayiinde hangi sektörlere ağırlık verecekleri yönündeki bir soruyu yanıtlayan Thani, petrokimyanın önceliklerden biri olduğunu, buna ek olarak gıda ve imalat sanayiinin diğer kollarının öncelikli sayıldığını anlattı. Thani, bu vizyonda gelişimin KOBİ ağırlıklı olmasını planladıklarını da aktardı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Katar’ın yakın çevresi ile birlikte Körfez yanında Afrika’nın tamamına erişim sağladığını, Türkiye ile Katar şirketlerinin daha fazla ortaklık yaparak imalat sanayiini geliştirmesinin yararlı olacağını kaydetti.

Katar, Körfez ülkeleri STA’sı için olumlu destek verecek

Öte yandan, Türkiye ile Körfez Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı arasında bir STA’nın imzalanması yönünde devam eden müzakerelerde, Katar’ın olumlu yönde girişimde bulunacağı açıklandı. Katar TSO Başkanı Al Thani bu yönde istekli olduklarını, ancak diğer ülkelerin de görüşlerinin önemli olduğunu hatırlattı.

Şeyh Khalifa bin Jassim Al Thani, Türk işadamlarının faaliyetlerinden memnun olduklarını da belirterek, yakın zamanda Tekfen inşaatın tamamladığı otoyol projesinin ardından, 7 milyar dolarlık yeni bir proje üstlendiğini, diğer Türk firmaların da başarılı uygulayıcılar olduğunu kaydetti.

Türk-Katar ekonomik ortaklığı için 3 aşamalı plan

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Katar arasındaki işbirliğinin ekonomik boyutunun büyütülmesi için 3 aşamalı plan hazırladıklarını kaydetti. Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Birinci aşama Türkiye ile Katar arasındaki ticareti artırmak firmalarımızı ticari partner yapmak, ikincisi Katarlı dostlarımızı ülkemizdeki daha fazla şirketle ortak olmasını sağlamak.

Üçüncüsü, Katar’ın 2030 ekonomik dönüşüm programı var. İmalat sanayiinde ve turizmde güçlü ülke olmak istiyorlar. Biz de bu konudaki tecrübemizi aktarmak istiyoruz. Katar sermayesinin desteği ile uygun sektörlerde sanayi tesislerine yatırım yapmak istiyoruz. Bütün bunları yaparken de müteahhitlik projelerine devam etmek istiyoruz. Türk inşaat sektörüne çağrıda bulunmak istiyorum.

2022 Dünya Kupası maçları Katar’da oynanacak. Bu bizim için de önemli. O tarihe kadar stat, şehircilik, alt ve üst yapıda toplam140 milyar dolarlık yatırım yapılması öngörülüyor. Firmalarımız da bu fırsatı kaçırmasın. Önümüz çok açık burada. Katar Türkiye iş birliği dünyaya rol model olabilecek ilişki. Ekonomi kitaplarına girebilecek bir rol model olacak. Bunu somut projelere geçirmemiz lazım. Çalışmalarımıza artarak devam edeceğiz.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap