11 °C

”2009 zor bir yıl olacak”

Koç Holding'den Aka Gündüz Özdemir, yeni yıl için iş programı yapmakta zorlandıklarını kaydetti.

”2009 zor bir yıl olacak”

 

İSTANBUL - Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Aka Gündüz Özdemir, 2009 yılı için 'kriz ne olacak, ekonomi ne kadar büyüyecek, cari açık ne şekle gelecek?' parametreleriyle ilgili bilgisizliğin hat safhada olduğunu belirterek, 2009 için iş programı yapmakta zorlandıklarını kaydetti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özdemir, dayanıklı tüketim malları sektörünün, global finansal krizden, ihracat ve dahili pazar yönünden etkilendiğini söyledi.

Özdemir, özellikle Türkiye'nin önemli ölçüde ihracat yaptığı Batı Avrupa pazarlarının "tartışmasız" küçüldüğüne işaret ederek, "oralara daha az ihracat yapıyor bütün sektörler. Bundan dolayı Türkiye etkileniyor" dedi.

Özdemir, firmalarının 2009 yılı hedeflerinde "kesinlikle" revizyon olacağını ifade ederek, "2009 yılının zor bir yıl olacağı zaten son derece açık" dedi.

2008'de daralma dolayısıyla planlarının gerçekleşmediğini belirten Özdemir, "2009 için tutarlı bir varsayımlar silsilesi elde etmeye çalışıyoruz; 'kriz ne olacak, ekonomi ne kadar büyüyecek, cari açık ne şekle gelecek?' Buna benzer parametrelerle ilgili bilgisizlik çok hat safhada. Şu anda 2009 için iş programı yapmakta zorlanıyoruz. Bir tek biz değil, herkes zorlanıyor şu anda" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.