18 °C

ABD ve Çin şirketlerinden milyarlarca dolarlık anlaşma

ABD Başkanı Donald Trump'ın, önemli ticari anlaşmalara sahne olması beklenen Çin ziyareti hızlı başladı. İki ülke şirketleri ilk aşamada 9 milyar dolarlık çeşitli anlaşmalara imza attı. Çin Başbakan Yardımcısı Wang, "Bu daha ısınma turu" diyerek anlaşmaların devam edeceğini belirtti.

ABD ve Çin şirketlerinden milyarlarca dolarlık anlaşma

ABD Başkanı Donald Trump'ın Asya turu kapsamında Çin'e ayak basmasından kısa bir süre sonra, iki ülke şirketleri arasında toplam 9 milyar dolar değerinde yaklaşık 20 anlaşma imzalandı.

AFP'nin haberine göre, Pekin'deki Büyük Halk Salonu'nda düzenlenen imza törenine, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang da katıldı. Wang, imzalanan anlaşmalar için "Bu daha ısınma turu" dedi.

ABD Başkanı Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in yarın yapacağı ve iki ülkeden iş adamlarının katılacağı görüşmede, özellikle doğalgaz ve tarım alanında milyarlarca dolarlık dev anlaşmalara imza atılması bekleniyor.

Trump’a Çin ziyaretinde 11’i enerji alanında olmak üzere 29 ABD'li şirket temsilcisi eşlik ediyor.
Başkanlık kampanyası süresince ve koltuğa oturduktan sonra Çin'le ticaret açığı konusunda sert açıklamalarda bulunan Trump, Pekin'deki temasları sırasında bu konuyu gündeme getirecek. İki ülke arasında Çin lehine olan ticaret açığı, 370 milyar doları buluyor. 

Pekin'de gazetecilere konuşan ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, "Çin'deki dengesizliğin gündeme getirilmesi, Başkan Trump ve Devlet Başkanı Şi arasındaki görüşmelerin merkezinde yer alacak. Şirketler arasında adil bir ilişki kurulması, ortak amacımız" dedi.

ABD Başkanı Trump'ın kritik Çin ziyareti başladıABD Başkanı Trump'ın kritik Çin ziyareti başladı

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.