8 °C

Ağbal: Enflasyon tahminlerle uyumlu

Enflasyon verisinin TCMB'nin daha önce açıkladığı raporlardaki verilerle uyumlu olduğunu söyleyen Ağbal, yıl sonu için yüzde 8 tahmininin tutacağını söyledi.

Ağbal: Enflasyon tahminlerle uyumlu

Enflasyon, şubat ayında piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Şubat ayında yüzde 0.5 artacağı öngörülen TÜFE, yüzde 0.81 artış gösterdi. Yıllık enflasyon yüzde 9.22'den yüzde 10.13 seviyesine yükseldi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, şubat ayı enflasyon rakamlarına ilişkin, "2017 yılının ilk aylarında enflasyon bir miktar yukarıya gidecek. Bunda tabi ki baz etkisi var. Geçen seneyle karşılaştırdığımızda o döneme ilişkin fiyat gelişmelerinin etkisi de var. Özellikle kurdan gelen, kura bağlı olarak oluşan maliyet baskıları var. Yine ithalat fiyatlarındaki değişimin etkileri var." dedi.

Enflasyon, 58 ay sonra çift haneyi gördü!Enflasyon, 58 ay sonra çift haneyi gördü!

Ağbal, Eskişehir Valiliğini ziyareti sırasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Şubat ayı enflasyon rakamlarının açıklandığını anımsatan Ağbal, bugün ortaya çıkan rakamların esasen Merkez Bankasının bundan önceki raporlarında ifade edilen gelişmelerle uyumlu olduğunu belirtti.

"Biliyoruz ki 2017 yılının ilk aylarında enflasyon bir miktar yukarıya gidecek." diyen Ağbal, şöyle devam etti:

"Bunda tabi ki baz etkisi var. Geçen seneyle karşılaştırdığımızda o döneme ilişkin fiyat gelişmelerinin etkisi de var. Özellikle kurdan gelen, kura bağlı olarak oluşan maliyet baskıları var. Yine ithalat fiyatlarındaki değişimin etkileri var. İnşallah ikinci çeyrekten itibaren yavaş yavaş baz etkisi kaybolmaya başlayacak. Yine kurun fiyat değişimlerindeki etkisi yavaş yavaş kaybolmaya başlayacak. Merkez Bankasının yıl sonu itibarıyla enflasyon için ortaya koyduğu bir tahmin var, yüzde 8. İnşallah enflasyon o trend içinde gidecek."

Ağbal, enflasyonun yukarıya gitmesinin hiçbir şekilde arzu ettikleri bir durum olmadığını vurgulayarak, "Önümüzdeki dönem para politikasında Merkez Bankamızın yapacağı çalışmalar çerçevesinde, bir taraftan hükümet olarak, özellikle gıda fiyatlarıyla ilgili Gıda Komitemizin yapacağı çalışmalar çerçevesinde fiyatlar aşağıya doğru gelecek. 16 Nisan'dan sonra inşallah Türkiye'de siyasi ve ekonomik istikrar net ve kalıcı bir şekilde ortaya çıkacak. Üretim, yatırım, istihdam ve ihracat artacak, enflasyon da inşallah bu dönemde aşağıya gelecek. 2017 yılı Türkiye'nin istikrarına, büyümesine ve kalkınmasına öncülük eden bir dönem olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

  • Ercan Koc Enflasyonun en büyük sebebi herkese söylendigi gibi faizler degildir. Enflasyonun en büyük sebebi devletin yükseltmis oldugu dolayli vergiler ve yaptigi diger zamlardir. Yani enflasyonu yükselten devletin kendisidir. Devlet kafasina göre ÖTV vs gibi vergileri arttirmazsa enflasyonda artmaz. enflasyon artmazsa faizlerde artmaz.Faizleri indirin demekle enflasyon düsmez. Ilkönce devlet herseye zam yapmaktan vazgecmelidir.Vergiler düserse fiyatlar düser. fiyatlar düserse enflasyon da düser. enflasyon düsünce de faizler düser.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.