19 °C

Agritechnica Tarım Makineleri ve Teknolojileri fuarı açıldı

Türkiye'den 108 firmanın katıldığı, Almanya’nın Hannover kentinde Alman Tarım Topluluğu Uluslararası Agritechnica Tarım Makineleri ve Teknolojileri Fuarı açıldı.

Agritechnica Tarım Makineleri ve Teknolojileri fuarı açıldı

Almanya’nın Hannover kentinde Alman Tarım Topluluğu (DLG) Uluslararası Agritechnica Tarım Makineleri ve Teknolojileri Fuarı açıldı.

Sektörün önde gelen firmaları yeniliklerini, 18 Kasım'a kadar dünyanın önde gelen ve 2 yılda bir kapılarını açan fuarda sergileyecek.

Agritechnica 2017'de ağırlıklı olarak traktör, biçer-döver, tohum, balya, gübre işlevleriyle ilgili tarım makineleri sergileniyor.

Dünyanın en büyük ihtisas fuarı olarak bilinen etkinlikte bu yıl 53 ülkeden 2 bin 762 firma yeni ürünlerini tanıtıyor.

Fuara Türkiye’den Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Makine İhracatçıları Birliği ile birlikte 108 firma katılıyor.

Türkiye 108 katılımcı firmayla Almanya, İtalya, Çin ve Hollanda’nın ardından 5. sırada yer alıyor.

394 bin metrekare alan üzerine kurulan Agritechnica Fuarı'na bu yıl 115 ülkeden alanında uzman 452 bin ziyaretçi bekleniyor. Türk firmalarından sektörün önde gelen firmalarıyla yarışan ürünler

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Daire Başkanlığından Murat Uyar, "Standımıza Tarım Kredi, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSIM), Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBIR) gibi kuruluşları davet ettik. Makine grupları ile de aynı şekilde iş birliği içindeyiz. Amacımız Türkiye ve Tarım Bakanlığımızı en iyi şekilde temsil etmektir." dedi.

Bakanlıkta görevli ziraat mühendisi Murat Şeker ise fuarda sektörün önde gelen firmalarıyla yarışacak nitelikte makinelerinin mevcut olduğunu söyledi.

Tarım makineleri üreten bir Türk firması yetkilisi Ahmet Sarıkaya da yeni sistem ayçiçek hasat başlığı, araziye göre katlanabilir mısır hasar başlığı ve 6 sıralı mısır hasatı olmak üzere 3 ürün sergilediklerini bildirdi. Sarıkaya, Türkiye’nin teknolojide bir hayli yol katettiğini vurgulayarak, "Yeterli beyin gücümüz var. Bu yolda daha da ilerlememiz için bu gücü iyi yönlendirmeliyiz." diye konuştu.

Bir başka firmanın temsilcisi Mehmet Dülgeroğlu da tarım makineleri bıçakları üreticisi olduklarını, ürünlerini Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerine ihraç ettiklerini söyledi.

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.