11 °C

Alıcılı seyir hız kazandı, gün % 5 artışla tamamlandı

Dış piyasalardaki olumlu tablo ve IMF'yle anlaşma için girişimlere başlandığı haberleri İMKB'deki yükselişi destekledi

Alıcılı seyir hız kazandı, gün % 5 artışla tamamlandı

 

 

İSTANBUL - Yurtdışındaki pozitif görünüm ve yurtiçinde Hükümetin IMF ile anlaşma için düğmeye bastığına yönelik haberler borsanın yüzde 5'e yakın prim yapmasını sağladı. Bileşik Endeks, günü 1.355 puan artışla 29.343 puandan tamamladı. Gün sonunda 1 milyar 644 milyon YTL'lik işlem hacmi oluşurken, hisse senetleri ortalama yüzde 4.84 değer kazandı.

Dünya ABD'deki başkanlık seçimlerini izlerken, kriz karşısında atılan adımlarla da iyimser hava soluyor. Son olarak Avustralya Merkez Bankası (RBA) faizleri 75 baz puan düşürerek yüzde 5.25'e çekti. Gözler şimdi de Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının perşembe günü açıklayacakları faiz kararına çevrildi. Son 2 haftadır yapılan global faiz indirimleri piyasaları rahatlatırken, bu hamlelerin İngiltere için de faiz indirim baskısı oluşturulmaya başladığı ifade ediliyor. Gün içerisinde yukarı yönlü hareketlerde daha istekli olan İMKB, IMF ile anlaşma için girişimlere başlandığı haberleri ve ABD'nin artışla açılmasıyla çıkışını kuvvetlendirdi. 29.400 seviyesini test eden endeks, kapanışını ise 29.343 puandan yaptı.

Dolarda yön, aşağı döndü

Güne yükselişle başlayarak 1.5450 YTL seviyelerini gören dolar, öğleden sonra artan satışlarla gevşedi. Dolar kapanışa doğru 1.5060 YTL ile dünün yüzde 2 altında yer aldı. Euro ise 1.9570 YTL'den dönerek, 1.9350 YTL'ye geldi.

Öte yandan İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı'nda işlem gören 23 Haziran 2010 vadeli gösterge tahvilde faiz yüzde 22.22 düzeyinden kapandı. Valörlü işlemler yüzde 21.98 seviyesinde gerçekleşti. Gösterge kıymet dün yüzde 22.74 bileşik seviyesinden günü tamamlarken, bugüne valörlü işlemlerde yüzde 22.75 seviyesine yer almıştı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.