9 °C

Alman Axel, Doğan Yayın'a ortak oldu

Anlaşmanın tutarı 47 milyon euro; Axel Springer, Doğan Yayın Holding'e bir Yönetim Kurulu üyesi atayacak

Alman Axel, Doğan Yayın'a ortak oldu

 

İSTANBUL - Alman medya grubu Axel Springer, Doğan Yayın Holding'e yüzde 10'a yakın oranda ortak oldu.

Şirketlerden yapılan açıklamada; bugün imzalanan anlaşmayla satın alım tutarı 47 milyon euro olarak belirlendi. Anlaşma neticesinde, Axel Springer, Doğan Yayın Holding'e bir Yönetim Kurulu üyesi atayacak.

Bu arada yapılan açıklamada ayrıca Axel Springer'in yüzde 25 oranında ortak olduğu Doğan TV Holding'teki yüzde 5.1 oranındaki hissesini de Doğan TV Holding'in ana hissedarı olan Doğan Yayın Holding'e satacak. Bu satış tutarı 77 milyon euro olarak belirlendi ve bu bedelin 30 milyon eurosu 2012 yılına kadar ödenecek.

Döpfner: Ortaklığın geliştirilmesi memnuniyet verici

Axel Springer AG Yönetim Kurulu Başkanı Mathias Döpfner, yaptığı değerlendirmede; "Doğan Grubu ve Axel Springer arasındaki halihazırda devam eden ortaklığın daha da geliştirilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Doğan Yayın Holding, Türkiye gibi çekici ve büyüyen bir pazardaki mükemmel konumunun yanında, Axel Springer'in yazılı basından dijital medyaya uzanan portföyüne uyumlu ve tamamlayıcı bir iştirak portföyüne sahip" dedi.

Yalçındağ: Var olan stratejik sinerji artacak

Doğan Yayın Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise "Grubumuz, medya faaliyetlerinin birçoğunda önemli ve güçlü ortaklıklarla faaliyet göstermektedir. Şimdi de Almanya'nın lider, Avrupa'nın önde gelen medya kuruluşlarından Axel Springer'in yeni bir stratejik ortak olarak aramıza katılmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu anlaşma iki grup arasında halihazırda var olan stratejik sinerjileri daha da arttıracaktır" ifadelerine yer verdi.

Öte yandan açıklamada yer alan bilgiye göre, Axel Springer, Doğan Yayın Holding'in Yönetim Kurulu'na atamak üzere, uzun yıllar RTL'de yönetim kurulu üyeliği yapmış Helmut Thoma'yı aday gösterdi. Thoma, halihazırda, Doğan TV Holding'te yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Axel Springer

Axel Springer'in, Almanya'nın en büyük gazete ve üçüncü büyük dergi yayıncısı ve Avrupa'nın önde gelen medya kuruluşlarından olduğu belirtilen açıklamada grup ile ilgili şu bilgilere yer verildi:  "Geniş medya portföyü, BILD ve WELT gibi önemli grupları ve markaları içermektedir. Axel Springer, 180'den fazla gazete ve dergileri, değişik ilgi grupları ve bilgi ihtiyaçlarına hitap eden 50'den fazla internet girişimi ve TV-Radyo iştirakleri ile 35 ülkede faaliyet göstermektedir. Axel Springer, 10 bin civarında çalışanıyla, 2007 yılında 2.6 milyar euro gelir ve 422 milyon euro faiz vergi ve amortisman öncesi kar yaratmıştır" denildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.