7 °C

Almanya, işsizler için en riskli AB ülkesi

Eurostat'ın verilerine göre Almanya, gelişmiş ekonomisi ve yüksek refah seviyesine rağmen, işsizlerin en fazla yoksulluk riski yaşadığı AB ülkesi.

Almanya, işsizler için en riskli AB ülkesi

Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat'ın açıkladığı verilere göre, Almanya'daki işsizler diğer Avrupa Birliği ülkelerindeki işsizlere kıyasla daha fazla yoksulluk riskiyle karşı karşıya.

Deutsche Welle'nin haberine göre, Eurostat'ın 2016 yılı verilerine dayanılarak yaptığı analiz, Almanya'da işsiz bir bireyin yoksulluk çekme riskinin yüzde 70,8 oranında olduğunu ortaya koydu.

Rapora göre Litvanya, yüzde 60,5 yoksulluk riskiyle işsizler için en kötü ikinci ülke konumunda. Üçüncü sırada ise yüzde 55,8 risk oranıyla Letonya bulunuyor.

İşsizler için en az yoksulluk riskinin olduğu ülkeler ise Fransa, Kıbrıs ve Finlandiya. Üç ülkede de işsizlerin yoksullukla karşılaşma riski yüzde 40'ın altında.

İşsizlerin yoksulluk riski AB ortalamasında ise yüzde 48,7. 2006 yılında bu oran yüzde 41,5 düzeyindeydi. Rapordaki tespitler 16-64 yaş arasındaki işsizlerin durumuna dayanıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.