9 °C

Bakanlık'tan domates ayarı

Domates salçası ve biber salçası etiketlerinde diğer ürünlere üstünlük sağlayacak şekilde özel, geleneksel, yöresel, ev tipi, köy tipi gibi ifadeler kullanılmayacak

Bakanlık'tan domates ayarı

ANKARA - Türk Gıda Kodeksi Salça ve Püre Tebliği'ne göre, domates salçası, domates püresi, biber salçası ve biber püresi etiketlerinde tüketiciyi yanıltacak şekilde sos, domates sosu, biber sosu gibi ürün isimleri yer almayacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın “Türk Gıda Kodeksi Salça ve Püre Tebliği” Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Türk Gıda Kodeksi Salça ve Püre Tebliği, domates salçası, domates püresi, biber salçası ve biber püresini kapsayacak; ketçap, domates sosu ve benzeri domates ürünleri ile biberin doğal bileşenlerinin tat ve aromasını değiştirecek baharat, soğan, sirke gibi bileşenleri içerecek şekilde çeşnilendirilmiş biber sosu ve benzeri biber ürünlerini kapsamayacak.

Ürünler için ambalaj doldurma oranı yüzde 90'dan az olmayacak

Tebliğe göre, domates salçası, domates püresi, biber salçası ve biber püresi kendine has renk, tat ve kokuda olacak, yabancı tat ve kokuda olmaz, yabancı madde içermeyecek. Tebliğ kapsamındaki ürünler için ambalaj doldurma oranı, yüzde 90'dan az olamayacak. Ürünlerde hammaddenin doğasından gelen tuz miktarı, toplam kuru maddede kütlece yüzde 3'ü geçemeyecek. Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde tuz miktarı, hammaddenin doğasından gelen tuz miktarı da dâhil olmak üzere toplam kuru maddede kütlece yüzde 5'i geçemeyecek. Ürünler birbirleri ile karıştırılarak piyasaya arz edilmeyecek. Tebliğe göre, ürünlere aroma verici ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri ilave edilmeyecek. Ürünlerde uygun ambalaj malzemeleri kullanılacak. Aynı zamanda ürünler hazır ambalajlı olarak piyasaya arz edilecek.

Ürünlerin etiketlerinde sos, domates sosu, biber sosu gibi ürün isimleri yer almayacak

Domates salçası, domates püresi, biber salçası ve biber püresi etiketlerinde tüketiciyi yanıltacak şekilde sos, domates sosu, biber sosu gibi ürün isimleri yer almayacak. Domates sosu olarak adlandırılan ürünlerin etiketlerinde bu ürünlerin domates salçası ya da püresi olduğu izlenimini verecek domates ve benzeri resimler ile biber sosu olarak adlandırılan ürünlerin etiketlerinde bu ürünlerin biber salçası ya da püresi olduğu izlenimini verecek biber ve benzeri resimler yer almayacak. Domates salçası ve biber salçası etiketlerinde diğer ürünlere üstünlük sağlayacak şekilde özel, geleneksel, yöresel, ev tipi, köy tipi gibi ifadeler kullanılmayacak.

Tebliğe aykırı davrananalar hakkında idari yaptırım uygulanacak

Biber salçasına ait ürün etiketi üzerinde, salçanın acı ya da tatlı olduğu ürün adı ile aynı görüş alanında olacak şekilde belirtilecek. Tebliğ kapsamında yer alan ürünlere hammaddenin doğasından gelen tuz hariç olmak üzere dışarıdan tuz ilave edilmemesi halinde, ürün etiketlerinde ürün adı ile aynı görüş alanında “ilave tuz içermez” ifadesi yer alacak.

Tebliğe aykırı davrananlar hakkında Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun ilgili maddelerine göre idari yaptırım uygulanacak. Tebliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri 1 Ocak 2015 tarihine kadar Tebliğ hükümlerine uymak zorunda olacak. Tebliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri tarafından piyasaya arz edilen bu Tebliğ kapsamındaki ürünler 1 Temmuz 2016 tarihine kadar piyasada bulunabilecek. Tebliğ bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.