20 °C

Brexit sonrası pay kapma yarışı

İngiltere'nin Brexit kararı sonrası Almanya ve Fransa, finans merkezi Londra'nın pastasından pay kapma yarışına girdi. Her iki ülkeden yetkililer Londra'daki finans aktörleriyle görüşüp ülkelerine gelmeleri için ikna etmeye çalışıyor.

Brexit sonrası pay kapma yarışı

Alman finans sektörü denetim kurulu Bafin'in verdiği bilgiye göre, Almanya'nın önde gelen regülatörleri, İngiltere'nin AB'den ayrılması sonrası yabancı bankaların faaliyetlerini Almanya'ya nasıl taşıyabileceklerini anlatmak üzere 50 civarında heyetle görüştü.

Yapılan açıklamaya göre gelen heyetlere, Almanya'da bankacılık lisansının nasıl alınacağı konusunda bilgi verildi.

Bafin'in banka gözetim bölümü başkanı Peter Lutz yaptığı açıklamada, otoritelerin taşınmayı düşünen bankalara yardım etmek istediklerini söyledi.

Paris yeni finans merkezi olmak istiyor

Öte yandan Fransız otoriler gelecek hafta Londra'ya giderek, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı sonrasında Londra'dan taşınmayı düşünecek finans şirketlerine Paris'in avantajlarına anlatacaklar.

Paris bölgesi başkanı Valerie Pecresse ve Fransa'nın finans sektörü lobi kuruluşu Europlace'nin başkanı Gerard Mestrallet'in yer alacağı heyet, BlackRock, Bank of America Merril Lynch ve diğer finans kuruluşlarının yöneticileriyle bir araya gelerek Paris'in sağladığı avantajlara ilişkin bir rapor sunacak.

Daha önce Avrupa'nın en büyük bankası HSBC, daha önce yaptığı açıklamada bazı operasyonlarını Paris'e taşıyabileceğini bildirmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.