21 °C

Bu kentte iş var işçi yok

Karaman Belediye Başkanı Çalışkan, illerinde fabrikaların işçi bulamadığı için tam kapasite çalışamadığını, civar kentlerden işe alınan işçilerin her gün 100 kilometre uzaklıktan işe gelip gittiğini söyledi.

Bu kentte iş var işçi yok

Türkiye'de yüzde 4 ile en düşük işsizlik oranının olduğu, yaklaşık 3 bin işçinin çevre il ve ilçelerden getirildiği Karaman'da, istihdam seferberliği kapsamında da 6 bin yeni istihdam oluşturulması amaçlanıyor.

Karaman Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, yaptığı açıklamada, gıda sanayisi ile dikkati çeken ilin "bisküvi ve elmanın başkenti" olduğunu söyledi.

Türkiye'deki bisküvi ve çikolata üretiminin 70'inin Karaman'da gerçekleştirildiğini belirten Çalışkan, "En çok elma üretilen ikinci il burası. Bulgur üretiminin de lokomotif illerinden biri. Bunun yanında imalat makineleri, tarım makineleri üretiliyor. 100'e yakın ülkeye ihracat yapılıyor." diye konuştu.

Karaman OSB'nin önemli bir istihdam alanı olduğunun altını çizen Çalışkan, "Konya'nın Ereğli, Çumra ve Karapınar, Mersin'in Mut ve Gülnar ilçeleri ile Karaman'ın köylerinden servislerle işçi taşınıyor. Bu işçiler günübirlik gelip gidiyor. Buna rağmen sanayimiz yüzde 30 eksik kapasite ile çalışıyor. Eksik kapasite çalışılmasının temel nedeni de işçi bulunamaması. Buradaki işletmelerde yaklaşık 18 bin işçi çalışıyor. Bunların 3 bini çevre il, ilçe ve köylerden gelen işçiler. Daha 6 bin işçiye ihtiyaç var. Karaman'da işsizlik problemi yok. Sadece iş beğenmeme ile ilgili bir sorun var. Çalışmayanlar, masa başı iş istiyor. Devlet dairesinde iş arıyor." dedi.

Servisle getirilen işçilerin Karaman'a yerleşmesine ilişkin adımların atıldığını anlatan Çalışkan, "Çalışmak için 100 kilometre gelip giden işçe tam verimle çalışamıyor. Bu durumdan çalışan da işveren de memnun değil. TOKİ ile bu işçilerin yerleşip ev sahibi olabilmeleri için işçi konutları yapılmaya başlandı. 600 konut satıldı, 600 daha satışa çıkacak. Ayrıca bin 200 konut daha yapılacak." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap
  • Ali riza unluer Evet hakli belediye baskanimiz isci sikintisi var evet cok dogru isnkazasi geçirdim sgkya cikaririz diye bildirtmediler daha sonra 12 fazla 4 saat daha mesai yapacaksin kabul etmezsen Cikacaksin dediler ciktim 12 saat calistirip 8 saat ucreti verip 8 saatlik prim yatiriyorlar sayin baskan koltuğunda oturup reklam yapmak yerine osb dek i firmalari denetlesinler calismayanlar neden calismiyor firmalar is hukukunu is sagligini değil kendi yasalarini kullaniyi baskanda olaydan bi haber konusuyor ne gunlere kaldik koltuktan kalkip baksin bi isyerlerine

  • mehmet köse Belediye başkanı doğru söylüyor bu şehirde is var ama çalışacak enayi yok çünkü milleti tehditle 8 saat yerine 12 saat çalıştırıp sonra sigorta yi 8 saat üzerinden gösterip ay sonu maaşı eksik yatırıp birde haklı çıkarlar personel muhasebe insan kaynakları her ne Diyorlar sa maaşı m eksik dedin mi üstelik 100 tl 200 tl de borçlu çıkarırlar koltuklar oturmakta la başkanlık olmuyor belediye başkanı