10 °C

Çalışma Bakanlığı'na siyah çelenk

Toplu görüşmeler sürecinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik'in tavrını eleştiren Türkiye Kamu-Sen üyeleri, bakanlığın girişine siyah çelenk bıraktı.

Çalışma Bakanlığı'na siyah çelenk

ANKARA  - Türkiye Kamu-Sen üyeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in toplu görüşmeler sürecindeki tavrını eleştirerek, bakanlığın girişine siyah çelenk bıraktı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, burada yaptığı açıklamada, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu sürecinin de eklenmesiyle önlerinde pazarlık yapılacak 23 gün olmasına rağmen anlaşmanın 2 gün içerisinde imzalanmasına anlam veremediklerini söyledi.

Maaş artış pazarlığının "yangından mal kaçırır gibi" alelacele sonlandırılmasını asla kabul etmediklerini ifade eden Koncuk, "Bu sözleşmeyle memurun umutlarını 2016 yılına kadar söndürenler, 20 milyon kişinin de ahını almıştır. Kaldı ki 2015 yılı için imza altına alınan yüzde 3+3’lük artış, hangi gerçek sendikanın ve gerçek sendikacının kabul edebileceği bir maaş artışıdır" dedi.

Kanunda, toplu sözleşme görüşmelerinin en çok üyeye sahip 3 konfederasyon ile Kamu İşveren Kurulu arasında gerçekleşeceğinin yer aldığını anımsatan Koncuk, sözlerine şöyle devam etti:

"Yani müzakereler 3 konfederasyonun da katılımıyla yapılır yalnızca imza yetkisi en çok üyeye sahip olan konfederasyondadır. Ancak 76 milyonun ibretle ve dehşetle şahit olduğu gerçekler, 2 gün içinde oldubittiye getirilen memurun ve emeklinin satış işlemi olmuştur. Anlaşılan odur ki, memurlarımıza hiçbir yeni kazanım sağlamayan bu anlaşmaya karşı çıkmamızdan endişe edilmiş ve kapalı kapılar ardında yürütülen pazarlıklarda, Türkiye Kamu-Sen masadan uzak tutulmak istenmiştir. Toplu sözleşme öncesinde Memur-Sen’in, 'Türkiye Kamu-Sen görüşmelere katılmasın' demesinin altında yatan korku da böylece ortaya çıkmıştır."

Toplu sözleşme metninde memurlara 2014'e ilişkin enflasyon farkı ödeneceğine dair bir hükmün konulmamasının nasıl bir niyetle izah edileceğini soran Koncuk, "Toplu sözleşme heyetinden, masadan kaçırılarak, köşe bucak saklanıp imzalanan bir toplu sözleşmenin hukuka uygunluğu da tartışmalıdır. Bizler biliyoruz ki, hukuka aykırı bir şekilde, toplu sözleşme masasının üyelerinden kaçırılan bu anlaşma yoluyla memurlarımız aldatılmıştır" iddiasında bulundu.

Koncuk, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bakanı sıfatıyla tüm vatandaşlara, kurum ve kuruluşlara ve tüm sivil toplum örgütlerine eşit mesafede durmak zorunda olan bir kimsenin, herkesin bakanı olmak yerine bir kesimin bakanı olmaya soyunması yakışık almamıştır. Pazarlıkların, hukuken ve fiilen toplu sözleşme görüşmelerine katılma hakkı elde etmiş herhangi bir konfederasyondan ayrı bir şekilde, kapalı kapılar ardında, gizli saklı yapılması kadar gayri ahlaki bir durum olamaz. Kanunların ülkemizde eşit ve adil bir şekilde uygulanması için yemin etmiş olan Sayın Faruk Çelik’in, gizli pazarlıklara taraf olarak, 4688 sayılı Kanun'un amir hükmüne aykırı bir tutum içine girmesi ise tüm memurlarımızı derinden yaralamış, Sayın Bakana olan güvenimizi temelinden sarsmıştır. Faruk Çelik’i de ayrımcı davranışlardan vazgeçmeye ve bütün vatandaşların bakanı olmaya davet ediyoruz" dedi.

Konfederasyon üyeleri, bakanlığın girişine siyah çelenk bıraktı. Çelengin bırakılması sırasında bakanlık bahçesine alınmayan bazı sendika üyeleri ile çevik kuvvet polisleri arasında kısa süreli arbede yaşandı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.