6 °C

Çelikçileri elektrik çarptı, işten çıkarmalar arttı

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, “Sektörümüz elektrik maliyetinin en düşük olduğu gece tarifesi saatlerinde üretim yapıyordu. Gece tarifesine gündüzün iki katı zam yapılması maliyetleri artırdı” dedi.

Çelikçileri elektrik çarptı, işten çıkarmalar arttı

Mehmet Kara

Yılbaşında yapılan elektrik tarifesi değişikliğinde en yüksek zam oranı, demir çelikçilerin ucuz diye tercih ettiği gece tarifesine oldu. Tüketime endeksli sayaç okuma bedelinin de milyonlarca lirayı bulması sektördeki oyuncuları zor durumda bıraktı. Sektörde işten çıkarmalar arttı. 

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, 2012 yılındaki ham çelik üretiminin 36 milyon ton, ihracatın ise 20 milyon ton iken son yıllarda bu rakamların düşüş gösterdiğini hatırlattı. Türkiye’nin 2015 yılı ham çelik üretiminin 2014’e oranla yüzde 8’lik bir düşüşle yaklaşık 31.5 milyon ton olmasının beklendiğini belirten Ekinci, ihracatın ise 2015 yılında önceki yıla göre, değer bazında yüzde 25.1 düşüşle 9.9 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 7,8 azalışla 16,2 milyon ton olduğunu vurguladı.

yazar_yazi.png

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.