21 °C

CHP'li Böke'den işsizlik açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke, açıklanan işsizlik rakamlarına ilişkin, "Veriler, fiili başkanlık döneminde, yani 2014 Ağustos'tan beri işsizlik bilançosunun gittikçe ağırlaştığını gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

CHP'li Böke'den işsizlik açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke bugün açıklanan kasım ayı işsizlik verilerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Kendi yandaşlarının ekonomisini ve kendi siyasi geleceğini her şeyden daha önemli gören saray düzeninin, vatandaşı nasıl da yok saydığını gösteren gerçekler rakamlarla bir kez daha ortaya kondu" ifadesini kullandı.

Yaşanan işsizliğin sorumlusunun, yanlış ekonomi politikası uygulayan iktidar olduğunu ifade eden Böke, "Yaşanan işsizlik, yandaşlarının batık projelerini, vatandaşa istihdam yaratacak üretim ekonomisinden daha önemli gören saray düzeninin çöküşünün ispatı" diye konuştu.

Türkiye'nin 16 Nisan'da bir tercih yapacağını hatırlatan Böke, ülkenin "ya bu çöken düzenle" devam etmeye karar vereceğini, ya da bu düzeni değiştirmeye, "yeni bir Türkiye hikayesini yazmaya" başlayacağını belirtti.

"Gerçek rakam 6,5 milyon"

Resmi rakamlara göre, 3 milyon 715 bin kişinin işsiz olduğunu vurgulayan Böke, "umudunu kaybetmiş, çalışmaya hazır vatandaşlar ve zamana bağlı eksik istihdam edilenler"in de dahil edildiğinde gerçek işsiz sayısının 6 milyon 508 bine ulaştığını belirtti.

Böke, "Bu korkutucu gerçekler, Türkiye'nin 2,5 yıldır yaşıyor olduğu saray düzeninin devam etmesi durumunda hepimizi nasıl bir geleceğin beklediğini de gösteriyor. 'Hayır' diyeceğimiz işte bu fiili başkanlığın hepimize dayattığı işsizlik, yokluk, yoksulluk ve karanlık. Ağustos 2014'te yüzde 10,1 işsizlik oranıyla başladığımız fiili başkanlık döneminde, işsizlik oranı 2 puan artışla yüzde 12,1'e ulaşmış durumda" değerlendirmesinde bulundu.

İşsizlik oranı kasım ayında yüzde 12.1İşsizlik oranı kasım ayında yüzde 12.1

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap