23 °C

Çinli firmalar şekerli mamüller için geliyor

Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu davetlisi olarak Çin'den gelecek 24 firma, Türk şekerleme tesislerini gezecek ve birebir görüşmelerde bulunacak.

Çinli firmalar şekerli mamüller için geliyor

Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu’nun (ŞTG) dünyanın en kalabalık ülkesi ve en büyük ekonomisi Çin’e yönelik yaptığı tanıtım çalışmaları meyvelerini vermeye başlıyor.

Çinli 24 önemli alıcı firmayı Türkiye’de ağırlamaya hazırlandıkları bilgisi veren ŞTG Başkanı Hidayet Kadiroğlu, şöyle devam etti:

“Yılbaşından bu yana Çin’de Sial China, Anufood China ve Ekonomi Bakanlığımızın Ur-Ge projeleri kapsamında Food and Hotel China fuarlarına katıldık. Bu fuarlarda edindiğimiz network ile 24 firmalık bir heyeti ülkemize getiriyoruz. Pekin, Guangzhou ve Şangay’dan getirdiğimiz bu 24 firmalık heyet ile ülkemizdeki şeker ihracatçılarına B2B görüşmeler yaptıracağız. Alıcılar heyetini fabrikalara götürerek ülkemizdeki üretimin ne kadar yüksek kalitede ve teknolojiye entegre bir şekilde yapıldığını görmelerini sağlıyoruz.”

Hidayet Kadiroğlu, “Yakın bir geçmişe kadar bizim alıcılarımız Çin’e giderdi. Şimdi biz Çinlileri getiriyoruz” şeklinde konuştu.

Çin’in şekerleme ithalatı 3.2 milyar dolar

Türkiye’nin Çin’e yaptığı şekerleme ihracatının 30 milyon dolar seviyesinde olduğunu hatırlatan Hidayet Kadiroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Çin’in 2015 yılında dünyadan şeker ve şekerli mamulleri ithalatı 3.2 milyar dolar seviyesindeydi. Bu veriler ışığında Çin pazarındaki payımız 30 milyon dolar ile binde 93 olarak hesaplanıyor. Bu oran potansiyelimizin çok altında. Bütün gayretlerimiz bu oranın arttırılmasına yönelik. Ekonomi Bakanlığımız tarafından belirtilen hedef ülkeler arasında Çin’in yer alıyor olması da ihracatçılar olarak bu pazara yönelik çalışmalarımıza önemli katkı yapıyor.”

Çin pazarında rakiplerden kaliteleri ve ürün çeşitliliği ile ayrılacaklarına değinen Kadiroğlu, bu pazarda Türk şekerinin Avrupa ve ABD’li firmalar ile rekabet edeceğini belirtti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap