Dizi ihracatı da 2023 hedefi oldu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

İSTANBUL - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, son yıllarda yurtdışında büyük ilgi gören televizyon dizilerinden elde edilecek ihracat gelirinin 2023 yılında 1 milyar dolara ulaşacağını söyledi.

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği  (RATEM) tarafından düzenlenen, Türkiye’nin ilk, dünyanın en büyük TV endüstrisi olmaya aday organizasyonu İstanbul TV Forum ve Fuarı, 20 Haziran’da Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. 

egemen-bagis_itvf.jpg

Açılışta konuşan AB Bakanı Bağış, doğunun en batısı, batının en doğusu olan İstanbul’un, Avrupa’da hem kültür hem spor başkenti olabilmiş tek şehir olduğuna vurgu yaptı. Uluslararası bir yayıncılık platformunun İstanbul’da olmasının anlamlı olduğunu belirten Bağış, dizi ihracatının geçen yıl yüzde 26 arttığına işaret etti. 

Yayıncılık endüstrisine yön verenlerin ortak görüş ve desteğiyle hazırlanan, İstanbul TV Forum ve Fuarı, yayıncılık endüstrisiyle ilgili kurum ve kuruluşların biraraya gelmesi hedefiyle Haliç Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Uluslararası bir buluşma merkezi olma vizyonuyla gerçekleşen İstanbul TV Forum ve Fuarı, "TV Market, Yayıncılık Fuarı ve Forum" olmak üzere üç ana etkinlik başlığı altında bugün ve yarın devam edecek. 

4B uydusunun 2014 yılının ilk çeyreğinde gönderilmesinin planlandığını söyleyen Türksat Genel Müdür Yardımcısı Nihat Oktay, "Uydu teknolojilerini bugüne kadar 800 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Türksat’ın 10 yıllık stratejisi dünya çapında yüzde 90 yayılım sağlamak ve dünyanın ilk on uydu operatöründen biri arasına girmek" diye konuştu. 

76 ülkeye program sattık

dursun-guleryuz_itvf-istanbul-tv-forum-ve-fuari-acilis.jpg
Açılış töreninde konuşma yapan isimlerden olana RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun,  Türkiye’nin uluslararası alanda alıcı bulan konuma geldiğini belirtti. Dursun, "Bu durum Türk kültür ve değerleri ile Türkiye’nin tanıtımına katkıda buluyor" dedi. 

Kısa adı RATEM olan Radyo Televizyon Yayıncıları Birliği Başkanı Dursun Güleryüz, Türkiye’nin 18 milyon televizyon izleyicisiyle Avrupa’nın en büyük pazarları arasında yer aldığını söyledi. Sektörle ilgili rakamlar veren Güleryüz, "2005, 2011 yılları arasında, 76 ülkeye 35 bin 675 saatlik dizi ve program satışı yapıldı. Sektörde 25 bin çalışan bulunuyor" dedi.