9 °C

”Doğal taş ve mermer sektöründe hedef 2,5 milyar $ ihracat”

Tüzmen, Türkiye'nin 1,6 milyar ton civarındaki görünür rezervi ile dünya tüketimini 80 yıl karşılayacak düzeyde olduğunu söyledi

”Doğal taş ve mermer sektöründe hedef 2,5 milyar $ ihracat”

 

İSTANBUL - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, doğal taş ve mermer sektörünü 2010 yılı hedefi olan 2,5 milyar dolarlık ihracat rakamına taşımayı istediklerini kaydetti.

Tüzmen, 5. Uluslararası Mermer Doğal Taş Ürünleri ve Teknoloji Fuarının açılışında, 500'den fazla katılımcı ile gerçekleştirilen bu fuarın Türkiye doğal taş sektörünü tüm dünyada en iyi şekilde temsil ettiğini dile getirdi.

Bakan Tüzmen, Türkiye'nin doğal taş sektöründe toplam dünya üretiminin yüzde 70'ini gerçekleştiren ilk 7 ülke arasında yer aldığını belirterek, dünyada üretimini en fazla artıran ülkeler sıralamasında Çin ve Brezilya ile birlikte Türkiye'nin ilk 3 sırada yer aldığını kaydetti.

Son dönemde döviz kurunun normal değerlere çıkmasıyla birlikte ihracatın da avantaj sağlama noktasına geldiğine işaret eden Tüzmen, ancak bu dönemde finans sektöründe de bir sıkıntının olduğunu, tüm sektörlerin sıkıntının yaşandığı bu dönemde doğru adımları atarak yoluna devam edeceğini söyledi.

Tüzmen, Türkiye'nin doğal taşının kalitesiyle dünya pazarlarında gözde bir konumda olduğunu vurgulayarak, dünyadaki toplam mermer rezervinin yüzde 33'ünün Türkiye'de olduğunun tahmin edildiğini ve toplam rezervi 13,9 milyar ton olan Türkiye'nin 1,6 milyar ton civarındaki görünür rezervi ile dünya tüketimini 80 yıl karşılayacak düzeyde olduğunu kaydetti.

Son 25 yılda doğal taş sektörü ihracatının 625 kat arttığını, son 5 yıldaki yıllık ihracat artış oranlarının ise yüzde 20'nin üzerinde olduğunu anlatan Tüzmen, geçen yıl doğal taş ihracatının 1,2 milyar dolar olduğunu belirtti.

Tüzmen, bu performans ile Türkiye'nin dünya doğal taş ihracatında 8. sırada yer aldığını, bundan sonra hedefin önce ilk 5'e yükselmek, daha sonrasında 1. ülke haline gelmek olduğunu söyledi.

Bakan Tüzmen, insan sağlığına ve çevreye duyarlı ürünlerin üretildiğine işaret ederek, "Mermer sektörünü 2010 yılı hedefi olan 2,5 milyar dolarlık ihracat rakamına taşımak istiyoruz. Bu yıl 1,2 milyar doları geçtik. 2010 hedefini gerçekleştirmek için bugün açılışını yaptığımız bu fuar önemli bir platform vazifesi görecek. Türkiye'nin dünyada sıkıntının yaşandığı böyle bir dönemde ihracatını sürdürebilmesi için bu tür fuarları açmak çok önemli..." diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.