20 °C

Erdoğdu: Kamu Özel İşbirliği projeleri ülkeyi ipotek altına alıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, Kamu Özel İşbirliği projelerinin ülke maliyesini ne kadar olacağı belirsiz bir borçla ipotek altına aldığını, kamunun artan borç yükünün vergilerle vatandaşa ödetildiğini söyledi.

Erdoğdu: Kamu Özel İşbirliği projeleri ülkeyi ipotek altına alıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerinin, iktidar tarafından "abartılı garanti bedelleri" ile yolsuzluklar için finansman modeli haline dönüştürüldüğünü söyledi ve bu projelerin sözleşmelerinde yer alan maddeler nedeniyle 2018 yılı içinde bütçeye 6 milyar 200 milyon lira garanti ödemesi konulduğunu hatırlattı.

Bu tutarın başlı başına bir bakanlık bütçesine denk geldiğine dikkati çeken Erdoğdu, şöyle konuştu:

"2018 yılında yapılması öngörülen 6 milyar 200 milyon liralık garanti ödemesinin 3 milyar 6 milyon liralık kısmı ulaştırma, 2 milyar 6 milyon liralık kısmı ise sağlık projeleri ile ilgili. Adana, Mersin, Isparta ve Yozgat'ta faaliyete başlayan 4 şehir hastanesine ilaveten 2018 yılında Ankara Bilkent, Elazığ, Eskişehir, Manisa ve Kayseri şehir hastanelerinin de hizmete gireceği açıklanmıştı. Dolayısı ile bu yıl sağlık projeleri için öngörülen 2 milyar 600 milyon liralık garanti ödemesinin toplamda 9 şehir hastanesi ile ilgili olduğu anlaşılmakla birlikte ödemelerin hastane bazında dağılımı bilinmiyor."

"Getirisi belirsiz"

Verilen garantiler ile hem şirkete hem de kamuya sağlanan getirinin ne kadar olduğunun belirsiz olduğunu belirten Erdoğdu, İsveç'in 2013'de, ulaştırma alanındaki KÖİ projelerinin verimlilik ve maliyet konularını araştırdıktan sonra beklenen sonuca ulaşılmadığına karar vererek yasakladığını ifade etti.

"Borç yükü, artan vergilerle vatandaşa ödetiliyor"

Aykut Erdoğdu, KÖİ projelerinin hem maliyetleri olumsuz etkilediğini hem de ülke maliyesinin uzun yıllar şirketlere ne kadar olacağı belirsiz borçla ipotek altına alındığını belirterek, şunları kaydetti:

"Uzun süreli sözleşmeler, sözleşmeyi imzalayan hükümetlerden sonra gelen birçok hükümetin kamu maliyesi alanındaki politika tercihlerini etkilediği gibi kamunun artan borç yükü, artan vergilerle vatandaşa ödetiliyor. CHP olarak 2019'da bütün bu projeleri mercek altına alacağız. Bu projelerde oluşan kamu zararını, bu zarara yol açanlardan tahsil edeceğiz."

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap