21 °C

"ESM, Euro Bölgesi'nin IMF'si olmalı"

Euro Bölgesi Maliye Bakanları Grubu Başkanı Dijsselbloem, Avrupa İstikrar Mekanizması'nın, IMF'nin bir tür Avrupa versiyonu haline getirilmesi gerektiğini ifade etti.

ESM, Euro Bölgesi'nin IMF'si olmalı

Euro Bölgesi Maliye Bakanları Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, euro bölgesinin kurtarma fonu olarak bilinen Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM), Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) bir tür Avrupa versiyonu haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinin bugünkü sayısı için söyleşi veren Dijsselbloem, "Bence euro bölgesi kurtarma fonu ESM'nin orta-uzun vadede bir Avrupa IMF'sine dönüştürülmesi çok mantıklı" dedi.

Dijsselbloem bunun aynı zamanda halen Yunanistan'a kredi veren "troyka"nın (Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF) uzun vadede dağıtılması anlamına da geleceğini belirtti.

ESM'in "şu anda yalnızca IMF'de olan teknik uzmanlığı kurması" gerektiğini belirten Dijsselbloem, "Avrupa Merkez Bankası, troykadaki rolünden dolayı giderek daha çok rahatsızlık
hissediyor ve bence bunda haklılar" ifadelerini kullandı.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de ESM'nin, Avrupa'daki krizleri yönetebilecek bir Avrupa para fonuna dönüştürülmesini önermişti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap