7 °C

Filo kiralamada araç sayısı 210 bine ulaştı

Türkiye’deki operasyonel filo kiralamada pazar büyüyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 21.9 oranında büyüyen filo pazarında araç sayısı yaklaşık 210 bine ulaştı. Şirketler geçen yıl yaklaşık 90 bin araç satın alarak otomobil pazarının yüzde 14’ünü oluşturdu

Filo kiralamada araç sayısı 210 bine ulaştı

İSTANBUL - Türkiye'deki otomobil kiralama şirketlerinin oluşturduğu parkın boyutu yaklaşık 210 bin düzeyine çıktı. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) tarafından yapılan bir araştırmada 2013 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 3-4 büyümesi beklenirken, kiralama firmalarının yüzde 21.9 büyüdüğüne vurgu yapıldı. Araştırmaya katılan firmaların parkında geçen yıl itibariyle 142 bin 149 otomobilin bulunduğunun vurgulandığı açıklamada, dernek üyesi olmayan ve araştırmada yer almayan firmalarla birlikte filo kiralamadaki araç adedinin 207 bin 221 olduğu belirtildi. 

Sektörün 2013 yılında yaklaşık 90 bin otomobil satın alımı gerçekleştirdiğinin belirtildiği araştırmaya göre, Türkiye’de operasyonel filo kiralaması yapan şirket (müşteri) adedinin ise 27 bin düzeyinde olduğu ifade edildi. Filo kiralama şirketlerinin aldığı otomobiller, geçen yıl tarihin en yüksek seviyesine ulaşan Türkiye otomobil pazarının yaklaşık yüzde 14’ünü oluşturdu. Kiralama şirketleri bu otomobillerin satın alınması için yaklaşık 5 milyar TL ödeme yaptılar. Ticari araç kiralamanın yasak olmasına rağmen kiralama sektörü yüksek bir hızla büyürken, sektördeki firmaların aktif büyüklüklerinin ise yaklaşık 10 milyar TL düzeyine yükseldiği vurgulanıyor. Kiralama firmalarının sözleşmesi bittikten sonra ikinci elde sattığı araç sayısının ise 55 bin düzeyinde olduğu ifade ediliyor.

Dört araçtan biri Renault 

TOKKDER’in yaptırdığı araştırmanın ilgi çekici noktalarından bazıları ise şöyle: Kiralanan otomobillerin yüzde 25.4’ü Renault marka. Renault’yu takip eden marka ise yüzde 18 ile Volkswagen. Söz konusu istatistik her iki markanın da son yıllarda neden zirvede olduğunu ortaya koyuyor. Lüks sınıfta ise kiralama sektöründe istatistiklere giren tek marka ise yüzde 3.2 ile Audi olmuş. Kiralama yapılan her iki araçtan bir tanesi C sınıfında yer alıyor. Yüzde 49 oranında pay alan C sınıfını yüzde 32 ile B, yüzde 12.7 ile D sınıfı otomobiller izliyor. Kiralama pazarındaki lüks ve SUV tipi araçların payı ise yüzde 3 düzeyinde. Türkiye’deki otomobil pazarının genel yapısı incelendiğinde satılan binek araçların yüzde 58.8’inin dizel, yüzde 41.2’sinin ise benzinli olduğu görülüyor. Kiralama sektörüne bakıldığında ise benzinli araç neredeyse hiç tercih edilmiyor. Kiralama yapılan araçların yüzde 92.2’si dizel otomobillerden oluşuyor. Benzer bir istatistik araçların vites seçenekleri için de geçerli. Otomobil pazarındaki otomatik oranı yüzde 38.9 olarak dikkat çekerken, kiralamada bu oran yüzde 28’e gerilemiş durumda. Kiralama sektöründe sözleşmelerin büyük çoğunluğu 30 ile 42 ay arasında yapılırken, en çok dikkat çeken noktalardan bir tanesi ise sözleşmelerin yüzde 80’inin Euro bazlı yapılıyor olması.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.