Gümrük işlem sürelerinde hız artıyor

Haziranda gümrük işlem sürecinin başladığı andan itibaren işlem gören ihracat beyannamelerinin yüzde 82’sinin işlemleri ilk yarım saatte, yüzde 95’inin işlemleriyse ilk 4 saatte sonuçlandırıldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Haziran ayında gümrük işlem sürecinin başladığı andan itibaren işlem gören ihracat beyannamelerinin, yüzde 82’sinin işlemlerinin ilk yarım saatte, yüzde 95’inin işlemleri ise ilk dört saatte sonuçlandırılarak ülkeyi terk edebilir duruma geldiğini bildirdi. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı yaptığı yazılı açıklamada, ihracat ve ithalatta gümrük işlem süreleri hakkında bilgi verdi. Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nce gümrük işlem sürelerinin dönemsel olarak ölçüldüğünü belirten Yazıcı, şunları kaydetti: 

 Ortalama işlem süresi ise 2 saat 39 dakika

“İhracat ve ithalat işlemlerinde hız büyük önem taşıyor. Bakanlık olarak ihracatçılarımız ve ithalatçılarımıza destek olmak için çalışmalar yapıyoruz. Bu doğrultuda haziran ayında gümrük işlem sürecinin başladığı andan itibaren işlem gören ihracat beyannamelerinin, yüzde 82’sinin işlemleri ilk yarım saatte, yüzde 95’inin işlemleri ise ilk dört saatte sonuçlandırılarak ülkeyi terk edebilir duruma gelmiştir. Ortalama işlem süresi ise 2 saat 39 dakika olarak gerçekleşmiştir. Bu önemli bir başarıdır. Bakanlık olarak bu hızı daha da arttırmayı hedefliyoruz. İthalattaki işlem süresi; gümrük beyannamelerinin onaylandığı zamandan başlamakta, gümrük müdürlüğünce gerçekleştirilen kontrol ve muayene işlemlerinin bitirilmesi ve ardından vergilerinin ödenmesine kadar olan süreyi kapsamaktadır. 

İthalatta ortalama işlem süresi 1 gün 1 saat 19 dakika 

Haziran ayında gümrük işlem sürecinin başladığı andan itibaren ithalatta işlem gören gümrük beyannamelerinin; yüzde 56’sının işlemleri ilk sekiz saatte, yüzde 74’ünün işlemleri ise ilk 24 saat içinde tamamlanarak eşyası teslim edilebilir hale gelmiştir. İthalatta ortalama işlem süresi ise 1 gün 1 saat 19 dakika olarak gerçekleşmiştir.”

Bu konularda ilginizi çekebilir