11 °C

Güney Kore ile ilişkilerde 'yeniden doğuş' yılı

DEİK Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı Tamer Saka, 60. yılı kutlanan ikili ilişkilerinin ekonomik açıdan dengesiz olduğunu söyledi.

Güney Kore ile ilişkilerde 'yeniden doğuş' yılı

Başbakan Binali Yıldırım'ın, 4-6 Aralık tarihlerinde Güney Kore'ye resmi ziyarette bulunacak. Yıldırım'ın yarın başlayacak Güney Kore gezisinde yapacağı görüşmelerde, ekonomik ilişkilerin ve karşılıklı yatırımların ön plana çıkması bekleniyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı Tamer Saka, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri değerlendirdi.

"İkili ilişkiler Türkiye açısından dengesiz"

Bu ülke ile ekonomik ilişkilerin temelini, Türkiye'deki Güney Kore kaynaklı yatırımların oluşturduğunu belirten Saka, Türkiye açısından dengesiz bir durum olduğuna işaret ederek, "Mümkün olduğunca ihracatımızı artırmalı ve ithalatımızı ekonomimize en fazla katma değeri sağlayacak şekilde yapmalıyız. İlişkilerimizi sadece ülkemize gelen yatırımlara ya da karşılıklı mal ticaretine odaklanmadan çok boyutlu bir şekilde geliştirmeliyiz" dedi.

Güney Kore ile ticarette Türkiye aleyhine olan açığın 2014'te yaklaşık 7 milyar dolar seviyesinde rekor düzeye ulaştığını, son 3 yıldır ise azalma eğiliminde olduğunu dile getiren Saka, şöyle devam etti:

"Ülkemiz halen söz konusu ülkeye ihraç ettiği her bir dolarlık mal karşılığı bu ülkeden 12,3 dolarlık mal ithal ediyor. Güney Kore ile ticaretimizdeki açığı kısa ve orta vadede kapatmamız mümkün görünmüyor"

"Turizm sektörüne odaklanmak faydalı olacaktır"

Bu yılın ilk yarısı itibarıyla Türkiye'de faaliyet gösteren 300'den fazla Güney Kore sermayeli şirketin 2 milyar doların üzerinde yatırımının olduğuna dikkati çeken Saka, "Hyundai ve LG'nin büyük yatırımları söz konusu. Samsung’un ise perakende satış ağı var. Bu firmaların Türkiye'deki yatırımlarını genişletmek niyetinde olduklarını biliyoruz. Önemli olan bu yatırımların sadece parasal değeri değil. Esas olarak bu yatırımlar üzerinden ülkemize gelecek teknoloji önem taşıyor" diye konuştu.

Saka, teknoloji transferi konusunda olumlu gelişmelerin yaşandığını vurgulayarak, "Örneğin Samsung, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki ilk inovasyon merkezini geçen yıl Aralık ayında İstanbul'da açtı" ifadesini kullandı.

Türk firmaları için inşaat sektöründeki fırsatlar ön plana çıkarken, Güney Kore'nin bilişim teknolojileri, finans, eğlence ve diğer hizmet sektörlerinde de değerlendirilmesi gereken bir ülke olduğuna dikkati çeken Saka, şunları kaydetti:

"Güney Kore'nin 52 milyonluk nüfusuna hitap edebilmek için turizm sektörüne odaklanmak daha faydalı olacaktır. Çünkü yüksek düzeyde gelire sahip Güney Korelilerin ithal mallara olduğu kadar diğer hizmetlere de talebi artıyor. Turizm sektörü bu noktada başı çekiyor ancak geçen yıl Türkiye'ye giriş yapan yaklaşık 25,4 milyon yabancı ziyaretçi arasında Güney Kore pasaportu taşıyanların sayısı sadece 106 bin 904. Ülkemizi Güney Koreli turistler için daha cazip bir seçenek haline getirecek çalışmalar yapmamız gerekiyor"

Son 5 yılda 35,3 milyar dolarlık ticaret

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Mayıs 2013'ten beri Serbest Ticaret Anlaşması'nın yürürlükte olduğu iki ülke arasında, bu yılın ocak-ekim döneminde yaklaşık 5,8 milyar dolarlık ticaret yapıldı. Türkiye, 10 aylık dönemde bu ülkeden 5,4 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirirken, Güney Kore'ye ihracatı 440 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Güney Kore, 2016 yılı itibarıyla Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı pazarlar arasında 49. sırada yer alırken, en çok ithalat yaptığı 7. ülke oldu. Son 5 yılda Türkiye ile Güney Kore arasında 35,3 milyar dolarlık ticaret yapıldı.

Güney Koreli müteahhitlik firmaları Türkiye'de

İki ülke karşılıklı vize muafiyeti uygularken, son 5 yılda Türkiye'yi 930 bin Güney Koreli ziyaret etti. Kore Turizm Organizasyonu verilerine göre ise son beş yılda Güney Kore'ye giriş yapan Türk vatandaşlarının sayısı 110 bin civarında oldu.

Altyapı ve sağlık gibi alanlarda son yıllarda Türkiye'nin gerçekleştirdiği büyük ölçekli projelerde Güney Koreli müteahhitlik firmalarının varlığı göze çarparken, küresel ölçekte bilinirliğe sahip Türk müteahhitlik sektörünün bu ülkede üstlendiği herhangi bir inşaat projesi bulunmuyor.

Güney Kore'de 60. yıl "yeniden doğuş" anlamına geliyor

Başbakan Yıldırım'ın Güney Kore gezisi sırasında Güney Koreli bazı şirketlerin yetkilileriyle temasta bulunması ve Seul'deki Türk Büyükelçiliği'nin yeni hizmet binasının resmi açılışını yapması planlanıyor.

Türkiye tarafından Güney Kore'ye başbakan düzeyindeki son ziyaret 2012 yılında o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Başbakan Yıldırım'ın resmi gezisi ise iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 60. yılı kutlamalarına denk getirildi. Güney Kore kültürüne göre 60. yıl "yeniden doğuş" anlamına geliyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.