Hurda gemilerden 38 milyon lira katkı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde yılın ilk 5 ayında 86 adet gemi geri dönüşüme uğradı. 86 gemiden yaklaşık 38 milyon lira ekonomiye katkı sağlandı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde yılın ilk 5 ayında 86 adet gemi geri dönüşüme uğradı. 86 gemiden yaklaşık 38 milyon lira ekonomiye katkı sağlandı. Türkiye genelinde, 26 parselde 21 adet Gemi Söküm İzni olan işletme bulunuyor. 

"Gemiler yurtdışından geliyor"

Bakanlık’tan yapılan açıklamada hurda gemilerin ağırlıklı olarak yurt dışından geldiği belirtilerek, “Getirilen hurda gemilerden, Notifikasyon formu ile birlikte tehlikeli madde döküm raporu isteniyor. Gemilerin döküm raporları incelenerek, Notifikasyon formunun onaylanması ile birlikte gemi ithalatlarına izin veriliyor.Sökülen gemiler gemi sacları haddehanelerde lama, silme, kare ve köşebent gibi ürünlere dönüştürülüyor. Gemi makine ve ekipmanları bakımdan geçtikten sonra ihraç ediliyor.Ayrıca ayrıştırılan gemilerden gemi ve yat inşa sanayine ve sanayi kuruluşlarına gerekli malzemelerin bir kısmı da bu sektörden temin ediliyor” denildi. 

Konuyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Hurdadan çelik geri kazanıldığında; yüzde 74, enerji tasarrufu sağlanıyor. Yüzde 90 oranında hammadde kaynakları korunuyor. Su tüketiminde yüzde 40, atık su kirlenmesinde yüzde 76, hava kirlenmesinde yüzde 86, maden atıklarında ise yüzde 96 azalma sağlanıyor” dedi. 

Güllüce 2013 yılında Aliağa Gemi Söküm Bölgesine 232 adet ömrünü tamamlamış gemi geldiğini belirtyerek “İzmir Ali Ağa Gemi Söküm Tesisine gelen 232 adet gemiden yaklaşık 750 Bin ton hurda elde edildi. Ekonomiye katkısı ise 720 milyon TL” dedi. 

2014 yılı Mayıs ayı itibariyle gelen gemi sayısı ise 86 adet. 2014 Yılının ilk 5 ayında sökülen 86 gemiden yaklaşık 38 milyon TL ekonomiye katkı sağlandı.

Bu konularda ilginizi çekebilir