17 °C

İMKON, demir fiyatı için yeni önlem istiyor

İnşaatçılar, ithalat vergisinin sıfırlanmasının inşaat demirinde fiyatları aşağı çekmeye yeterli olmaması sonrası acil önlem alınması gerektiğini belirtti.

İMKON, demir fiyatı için yeni önlem istiyor

Bazı ülkelerden alınan inşaat demirinde gümrük vergisi yılbaşı itibariyle sıfırlandı. Ancak atılan bu adım demir fiyatlarının düşmesi için yeterli olmadı. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) yeni önlemler alınması gerektiğini bildirdi.

Demir çelik fiyat artışlarının durdurulması ve fiyatlar olması gereken yere çekilmesi gerektiğini belirten İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, “Rekabet Kurumu tarafından da konu ayrıca incelenmeli, sektörde herhangi bir kartelleşme olup olmadığı da gözden geçirilmelidir” diye konuştu.

İMKON Başkanı yaptığı açıklamada, "2017 yılı başından bu yana yavaş yavaş artmaya başlayan, başta demir fiyatları olmak üzere; inşaat sektöründe kullanılan birçok önemli malzemeye son 1 yılda yüzde 70 civarında zam gelmesi, satışlar açısından da durağan olan inşaat sektörünü adeta bitirme noktasına getirdi" ifadelerine yer verdi.

Tellioğlu, demir çelik ürünlerinin kilogram fiyatının 3 bin TL'ye yaklaştığına vurgu yapan Tellioğlu, "Yine 1 Ekim’de yayımlanan yeni Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin her Büyükşehir Belediyesinin kendi bölgelerinde uygulamaya konulacak şekilde hazırlanmış hallerinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmaması ve Büyükşehirlerdeki İmar belirsizliği durağan olan inşaat sektörünü ve Kentsel Dönüşümü de baltalamaktadır" şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap