16 °C

”İnşaat sektörü adeta çöktü”

Tellioğlu, inşaat sektöründeki büyümenin bu yıl genel büyüme oranının altında kaldığını belirtti

”İnşaat sektörü adeta çöktü”

ANKARA - Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sektöründe büyümenin bu yıl genel büyüme oranının altında kalarak yüzde 2'yi bile bulamadığını bildirdi.  Tellioğlu, "bu durumda Türkiye ekonomisinin yüzde 2'den fazla büyümesi mümkün değildir. Hükümet inşaat sektörü için de acil eylem planı ortaya koymalıdır" dedi.

Tellioğlu yaptığı yazılı açıklamada, inşaat sektörünün Gayri Safi Milli Hasıladaki (GSMH) payının yüzde 33 olduğuna dikkat çekerek, 2 bin yan sanayi kolunun etkilediğini ve bu yönüyle "büyümeyi belirleyen birinci sektör" olduğunu kaydetti. Son 1 yılda "siyasi nedenler ve demir fiyatlarındaki artış nedeniyle sektörün adeta çöktüğünü" ifade eden Tellioğlu, şunları kaydetti:

"Son yayınlanan büyüme oranlarında inşaat sektörü her zaman genel büyüme oranının 2 katından fazla büyüyerek genel büyüme oranını artırırken, bu yıl genel büyüme oranının da altında kalarak yüzde 2'yi bile bulamamıştır. Bu durumda Türkiye ekonomisinin de yüzde 2'den fazla büyümesi mümkün değildir. Son günlerde zorda olan diğer büyük sektörlerde olduğu gibi hükümetin inşaat sektörü için de acil eylem planı ortaya koyması şarttır."

TOKİ'nin amacına uygun bir şekilde sosyal konut üretimine odaklanması ve bunun dışındaki işlerden elini çekmesi gerektiğini kaydeden Tellioğlu, Merkez Bankası'nın da faizleri düşürmeye başlamasını istedi. Tellioğlu, "çünkü piyasa, siyasi güvenin ekonomideki yansımasını faizlerin düşmesi ile algılar. Ayrıca faizlerin düşmesi, konut kredi faizlerinin de düşmesini sağlayacağından olumlu olacağını düşünmekteyiz" dedi.

Tellioğlu, sektörün sorunlarının Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak ile aşılamayacağına inandıklarını belirterek, Bakan'ın istifa etmesi gerektiğini savundu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap