'Kadınların iş hayatına katılımı istenen düzeyde değil'

TOBB Bursa KGK Başkanı Özdemir, “Teşviklere rağmen kadınların iş hayatına katılımı istenen düzeyde değil” dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA- Kadının iş gücünde yer almasının Türkiye için hem ekonomik hem de sosyal alanlarda gelişme anlamına geldiğini ifade eden TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir, Türkiye'nin hedefleri için kadın istihdamının ve yönetimde daha çok görev almasının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Devletin son dönemlerde kadın çalışanların ve girişimciliğin desteklenmesine yönelik önemli teşviklerine rağmen kadınların iş hayatında istenilen düzeyde olmadığını ifade eden Nurcan Özdemir, kadının iş gücüne katılmasının önündeki engelleri toplumsal cinsiyet anlayışı, ataerkil toplum yapısı ve kadının kendine duyduğu özgüven eksikliği olarak sıraladı. Nurcan Özdemir, istihdam edilen kadınların yaklaşık yüzde 39’unun tarımda, yüzde 45’inin hizmet sektöründe ve yüzde 15’inin de sanayi sektöründe olduğunu belirterek, kadınların işgücüne katılım oranının Türkiye’de yüzde 33 iken OECD ortalamasının yüzde 58 olduğunun da altını çizdi. Özdemir, kadınların istihdamdaki oranının son yıllarda sağlanan teşviklerle yüzde 27'lerden yüzde 33'lere çıktığını hatırlatarak yüzde 40 hedefine ulaşılması için daha çok çalışılması gerektiğini ifade etti.

“Güçlü Türkiye güçlü kadın ile var olacak”

Nüfusun yarısının kadın olduğu ülkemizde çalışan kadın sayısının 8 milyon civarında olduğunu hatırlatan Özdemir, kadın girişimci sayısının ise sadece 105 bin olduğunu vurgularken bunun oransal olarak yüzde 8’e denk geldiğini belirtti. Yapılan araştırmalara göre dünyada kadın ve erkelerin eşit fırsatlara erişebilmesi için 118 yıl geçmesi gerektiğini aktaran Özdemir, “0-2 yaş çocuğa sahip ve SGK’lı çalışan kadınlarımız için devletimiz nakdi para yardımı yapmaya başladı. Büyükannelere de evde bebek bakım parası verilecek ve bu çalışmada Bursa pilot il olarak seçildi. Bu gelişmeler kadının iş hayatına katılması için önemli bir destek” dedi. Nurcan Özdemir, kadınların iş hayatında aktif olmaları için TOBB Bursa KGK olarak destek verdiklerini vurguladı.

Bu konularda ilginizi çekebilir